• انتشار: ۲۸ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۷:۴۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20944
پرینت

کار ساخت سرک بامیان- دره صوف سمنگان شروع شد

محمداشرف غنى رییس جمهوری امروز به ولایت بامیان رفت و کار ساخت سرک یکاولنگ بامیان به دره صوف سمنگان را افتتاح کرد.

این سرک ۱۷۸ کیلومتر طول دارد که به نام دهلیز شمال- جنوب یاد می شود و با هزینه ای حدود ۲۰۵ میلیون دالر امریکایی توسط شرکت سرک سازی دولتی چین ساخته می شود.

قرارداد ساخت این سرک در تاریخ ۱۰ جدی سال ۱۳۹۵ بین وزارت فواید عامه و شرکت چینی در ارگ بسته شده بود.

رییس جمهورغنى که امروز پنجشنبه همراه با سروردانش معاون دوم ریاست جمهورى، سفیرچین و شمارى از اعضاى کابینه و شوراى ملى به ولایت بامیان رفت کار ساخت این سرک را رسما آغاز کرد.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور افتتاح این پروژه را بسیار مهم خوانده گفت که در هر گوشه کشور امروز مردم  بخاطر تطبیق این پروژه خوشحال مى باشند .

وی افزود : ما برای توسعه و رشد اقتصاد افغانستان برنامه های زیربنای را در اولویت کاری خود قرار داده ایم و از اینکه این پروژه ملی امروز کارش آغاز مى شود نهایت خرسندم  و کار این پروژه توسط یک کمپنی معتبر چینایى به پیش برده مى شود که با بهره برداری این پروژه شمال کشور به جنوب وصل گردیده و بامیان نیز در یک چهار راهی اقتصادی قرار مى گیرد.

محمود بلیغ وزیر فواید عامه گفت که این پروژه به کمک مالی بانک انکشاف آسیایی عملی می‌شود و بخشی از دهلیز ارتباطی شمال و جنوب کشور می‌باشد.

وى افزودکه این سرک ١٨٧ کیلومتر طول،٧ مترعرض و دومترشانه دارد و دارای ۸ پل، ۱۹۴ پلچک و ۵۹۵۰ متر دیوار استنادی است و قرار است در مدت ۱۲۷۸ روز کارى به بهره برداری سپرده شود.

محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز افتتاح این پروژه  را برای مردم افغانستان بخصوص دو به باشندگان ولایات سمنگان وبامیان تبریک گفته افزودکه درسالروان پروژه هاى بزرگ زیربنایى در مناطق مرکزى عملى خواهدشد.

گفتنى است که هزاران تن از باشندگان مناطق مختلف ولایت بامیان به استقبال رییس جمهور به منطقه دشت خم ولسوالى یگاولنگ آمده بودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *