• انتشار: ۸ قوس ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۲۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 15682
پرینت

کار ساخت راه آهن افغانستان و ترکمنستان شروع شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و قربان قلی بردی محمدف رئیس جمهوری ترکمنستان کار ساخت راه آهن امام نظر تا بندر آقینه را در ترکمنستان افتتاح کردند.

رئیس جمهوری در مراسم افتتاح خط آهن؛ افتتاح پروژه خط آهن افغانستان – ترکمنستان را یک رویداد تاریخی و مهم برای هر دو کشور عنوان کرد.

آقای غنی گفت که دولت افغانستان تصمیم دارد تمام ولایات سرحدی خود را به پایگاه بزرگ اقتصادی و حمل و نقل مبدل کند. او افزود که در مورد ولایت بادغیس که مرز زیاد با ترکمنستان دارد نیز تصمیم های گرفته خواهد شد.

رییس جمهور گفت، خط آهن “امام‌نظر – عطا مراد و بندر آقینه” امروز که افغانستان را به ترکمنستان وصل کرد، پروژه‌های مشابه ایران، هند و کشورهای آسیای میانه را نیز به افغانستان وصل خواهند کرد.

در همین حال قربان قلی بردی محمدوف، رییس جمهوری ترکمنستان گفت که خط آهن آقینه – امام نظر، روابط تجاری بین دو کشور را گسترش داده و در رشد همکاری‌های افغانستان و ترکمنستان مفید خواهد بود.

آقای بردی اف افزود که در کنار خط آهن، ترمینال بزرگ تجارتی که در کار خط اهن نیز در امام‌نظر ساخته شده که کالاهای بازرگانان را جابجا خواهد کرد.

آقای محمدُف به مسوول این ترمینال که از طریق ویدیو صحبت می‌کرد اجازه داد تا پروژه را افتتاح کرده و به کار خود آغاز کنند.

رییس جمهور غنی در سفری سه روزه و در راس هیات بلندپایه‌ی دولتی به ترکنستان رفته است.

او در این سفر افزون افتتاح راه لاجورد و خط آهن، با شماری از مقام‌های ترکمنستانی دیدار کرده و از سوی دانشگاه بین‌المللی نفت و گاز ترکنستان دکترای افتخاری نیز به دست آورده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *