• انتشار: ۶ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۲۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10333
پرینت
وزارت انرژی و آب:

کار ساخت بند کمال خان در نیمروز تا یک ماه دیگر آغاز می شود

آخرین مرحله تکمیل شدن بند کمال خان در ولایت نیمروز وارد مرحله تدارکاتی شد و قرار است تا یک ماه دیگر کار ساخت آن آغاز شود.

 

بند کمال خان از بندهای بسیار مهم دولت کشور در حوزه دریایی هلمند می باشد که با ساخته شدن آن تاثیرات بسیار شگرف در زراعت و تولید برق در جنوب غرب کشور به وجود خواهد آمد.

روز گذشته (شنبه) جلسه آفر گشایی فاز سوم بند کمال خان با کمال شفافیت در حضور عبدالبصیر عظیمی سرپرست معینیت مالی و اداری و مسوولان ریاست تهیه و تدارکات وزارت انرژی و آب و مسوولان شرکت های پیشنهاد دهنده برگزار شد.

بر بنیاد گفته های عبدالبصیر عظیمی قرار است تا یک ماه آینده تمام پروسه های تدارکاتی فاز سوم بند کمال خان تکمیل و کار ساختمانی این پروژه بسیار مهم انکشافی دولت افغانستان با عقد یک قرارداد تاریخی آغاز خواهد شد.

برای ساخت فاز سوم بند کمال خان در نیمروز پنج شرکت پیشنهاد داده بودند که از این میان ۴ شرکت امروز در برنامه پیشنهاد گشایی شرکت کرده و اسناد خویش را ارایه کردند.

قرار شد در یک ماه  طی مراحل پروسه های تدارکاتی و ارزیابی  ها شرکت برنده مشخص شود و کار ساختمانی این پروژه آغاز گردد.

بند کمال خان در ۱۸ کیلومتری شمال ولسوالی چاربرجک ولایت نیمروز و بالای دریای هلمند ساخته شده است؛ این بند ۹۵ کیلومتر از شهر زرنج مرکز نیمروز فاصله دارد.

کار ساخت این بند که یکی از پروژه های مهم توسعه ای کشور است در سال ۱۳۴۵ خورشیدی آغاز شد و شامل سه مرحله می باشد که از این میان دو مرحله نخست آن تکمیل شده است و به گفته انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب مرحله دوم این بند با “سختی” ها و پس از نزدیک به ۵۰ سال تکمیل شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *