• انتشار: ۶ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۶:۲۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23870
پرینت

کاربران ایرانی برای مهاجران افغان توییت کردند

صدها کاربر ایرانی، توفان توییتری را با هشتگ “از مهر جا نمانند” به منظور پشتیبانی از تحصیل کودکان مهاجر افغانستانی در ایران راه اندازی کردند.

این اقدام شب یکشنبه ۵ سنبله ساعت ۱۰ به وقت تهران راه اندازی شده بود.

سید محمد بطحایی وزیر معارف/ اموزش و پرورش دولت روحانی نیز در این توفان توییتری شرکت کرده و با توییتی نوشته است که “تحصیل علم و دانش در هر شرایطی حق تمام افراد است، تلاش می کنم تا دانش آموزان هیچ ملیتی # از مهر جا نمانند.”

کاربری دیگر با نام حسین نجاتی با نشر بنری از دوستان توییتری خود خواسته است که در کمپین مذکور شرکت کنند تا دانش آموزان مهاجر افغانستانی از تحصیل باز نمانند.

آقای نجاتی توییتی کرده و نوشته است: “امشب صداى کودکانى باشیم که از ابتدایى ترین حقوق محرومند و کمک کنیم تا # از مهر جا نمانند.”

گفتنی است که سال تحصیلی در ایران با آغاز ماه میزان/ مهر شروع می شود و بر اساس برخی از لوایح جمهوری اسلامی ایران تعدادی از دانش آموزان مهاجر افغان از تحصیل باز می مانند.

الهه کاربری دیگر در توییتی نوشته است که کاش سری به مدارس/مکتب های خودگردان بزنیم، سختی هایشان را ببینیم تا درک کنیم چرا می گویم از مهر جا نمانند.

او در توییتی دیگر همچنین نوشته است که برخی از دانش آموزان مهاجر با تحصیل تبدیل به یک نخبه می شوند ولی به دلیل اینکه اجازه کار ندارند، مجبور می شوند کشور را ترک کنند.

لازم به ذکر است که دو سال پیش ایت الله علی خامنه ای دستور داد: “هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیر قانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل باز بمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند”.

اما برخی از مکتب های دولتی در ایران به دلیل برخی لزوم دیدها، از این دستور سر باز می زنند و مانع ورود دانش آموزان افغانستانی به مکتب ها می شوند.

با نزدیک شدن فصل آموزش در ایران باید منتظر بود که نظام معارف/اموزش و پروش ایران در سال جاری چه اقدامی برای دانش آموزان مهاجر افغانستانی می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *