• انتشار: 29 دسامبر 2015
  • ساعت: 20:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 5593
پرینت

کابل میزبان نشست چهارجانبه برای مذاکرات صلح است

وزارت امور خارجه کشور امروز سه شنبه اعلام کرد که کابل میزبانی نشست چهارجانبه میان پاکستان، افغانستان، ایالات متحده و چین را در هفته آینده به عهده دارد تا بر سر موضوع مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان گفتگو شود.

حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت تصمیم برگزاری این نشست در جریان سفر جنرال راحل شریف رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل گرفته شد.

آقای خلیل کرزی گفت “در جریان سفر جنرال راحل شریف به کابل، تصمیم گرفته شد که نشستی چهارجانبه میان افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده برگزار شود تا راه های رسیدن به مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان در آن بررسی گردد.”

وی همچنین افزود که در این نشست بر سر این موضوع بحث خواهد شد تا با آن دسته از طالبانی که تمایل به صلح دارند مذاکرات صورت گیرد و با دسته دیگر که تمایل به جنگ دارند مقابله مشترک شود.

حاجی دین محمد یک عضو شورای عالی صلح که در دور اول مذاکرات صلح نیز شرکت کرده بود می گوید این نشست چهارجانبه مکانیزم گفتگوها برای مذاکرات صلح را مشخص می کند.

آقای دین محمد گفت “این نشست مکانیزم مذاکرات صلح را مشخص می کند و تصمیم گرفته می شود تا چه اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.”

وی همچنین افزود “این نشست راه های اعتماد سازی میان دولت افغانستان و طالبان و همچنین میان افغانستان و پاکستان را بررسی می گردد.”

در همین حال برخی منابع نزدیک به رئیس جمهوری گفته اند که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در دیدارش با جنرال راحل شریف خط سرخ هایی را در مذاکرات صلح با طالبان مشخص کرده است.

منبع می گوید که رئیس جمهوری در دیدارش با راحل شریف سه موضوع را مشخص کرده است تا در مذاکرات صلح به طور شفاف در نظر گرفته شود که این سه خط سرخ شامل موضوعات زیر می باشند:

  • پایبندی و حراست از دموکراسی افغانستان
  • پاکستان باید همکاری صادقانه خود را در مذاکرات صلح ارائه کند، و
  • طالبان بر سر میز مذاکرات به عنوان یک گروه حاضر شوند و نه به عنوان یک دولت موازی و یا امارت اسلامی

 

در همین خصوص، حاجی دین محمد می گوید “افغانستان نمی تواند منتظر بماند تا دسته های مختلف طالبان میان خود به تفاهمی برسند تا کدام یک با دولت افغانستان مذاکره صلح کند. گزارش ها رسیده است که چند دستگی و اختلاف میان طالبان افزایش یافته است، بنابراین رئیس جمهوری صراحتا اعلام کرده است که با هر دسته ای که حاضر به مذاکره باشند مذاکره خواهد کرد.”

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *