• انتشار: 6 سپتامبر 2015
  • ساعت: 20:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 2309
پرینت

کابل از اسلام آباد خواست تا علیه شورشیان اقدام کند

بعضی از مقامات افغانستان و پاکستان می گویند که کابل از اسلام آباد خواسته است تا علیه طالبانی که در خاک این کشور حضور دارند و فعالیت های تروریستی علیه افغانستان انجام می دهند اقدامی کنند، اما مقامات پاکستانی می گویند که دو همسایه ابتدا باید اعتماد سازی میان یکدیگر داشته باشند.

گرچه امارت اسلامی طالبان در سال ۲۰۰۱ و پس از حمله نیروهای آمریکایی سقوط کرد، اما هنوز هم این شورشیان در افغانستان در تلاش برای پیشروی هستند، و دولت پاکستان و افغانستان از آن سال تاکنون یکدیگر را متهم به پناه دادن به تروریسم می کنند و می گویند علیه کشورهای آنها فعالیت های تروریستی صورت می گیرد؛ اتهامی که هر دو کشور رد می کنند.

در همین حال، سخنگوی رئیس جمهوری کشور گفت “ما بار دیگر موضع خود را در قبال پاکستان اعلام می کنیم و تاکید می کنیم که پاکستان باید علیه شورشیانی که جنگ را برای مردم افغانستان می آورند و خود در پاکستان پناهنگاه دارند اقدامی جدی انجام دهد.”

پاکستان اما می گوید که دو کشور نیاز به اعتماد سازی دارند و همچنین پس از نشست مقام های عالی رتبه (سام) میان دو کشور موافقت شد که دیگر دو کشور بازی اتهامات را کنار بگذارند.

سرتاج عزیز، مشاور روابط خارجی نخست وزیر پاکستان، گفت “ما در تلاش هستیم تا توافق نامه ای برای اعتماد سازی میان یکدیگر داشته باشیم تا از وقوع این گونه حوادث در آینده جلوگیری کنیم.”

گفتنی است که سرتاج عزیز روز جمعه گذشته به منظور شرکت در اجلاس مقام های عالی رتبه (سام) وارد کابل شد و دیداری نیم ساعته نیز با رئیس جمهوری کشور داشت.

همچنین قابل ذکر است که محمد اشرف غنی در اوایل حکومت داری خود ارتباطی بسیار نزدیک را با پاکستان آغاز کرده بود، به امید اینکه بتواند اسلام آباد را مجاب کند تا طالبان را به میز مذاکره بکشانند.

گرچه تا چندی پیش پیشرفت هایی نیز در این خصوص دیده شد، اما پس از انتشار و تائید خبر مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان، کابل و برخی دیگر از ولایت های کشور مورد حملات مرگبار تروریستی قرار گرفت که بیش از ۵۰ نفر کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند؛ این موضوع سبب شد تا رئیس جمهوری، اسلام آباد را متهم به پناه دادن به تروریسم کند و از این رو تنش ها میان دو کشور بالا گرفت.

سرتاج عزیز می گوید “توافقی صورت گرفته است تا در آینده شاهد تنش میان دو کشور دیگر نباشیم.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *