• انتشار: ۹ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۵:۵۹
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4777
پرینت

چین ۵۸ میلیون دالر به وزارت معارف کمک می کند

سفیر چین در کابل و وزیر معارف تفاهمنامه ای را به امضا رساندند که بر مبنی آن کشور چین ۵۸ میلیون دالر به وزارت معارف کمک می کند.

بر اساس این تفاهم نامه کشور چین یک انستیتوت مسلکی به ارزش ۳۴٫۶ میلیون دالر و ۲۳٫۴ میلیون دالر دیگر در سایر بخش های معارف کمک می کند.

این انستیتوت قرار است در مساحت موازی (۱۵۰۰۰) مترمربع زمین احداث گردد و ۳۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دالر هزینه خواهد داشت که کشور چین تمویل می کند.

ساختمان این انستیتوت دارای ۶۵ اتاق درسی، با ظرفیت اضافه از ۱۷۰۰ محصل در یک وقت درسی، سه باب لابراتوار کمپیوتر، خوابگاه به ظرفیت ۱۰۵ تن، ۲۵ اتاق اداری همراه با تالار بزرگ کنفرانس و کتابخانه خواهد بود.

خوابگاه دختران و پسران به صورت جداگانه و با یک محراب مسجد اعمار که از تمام سهولت ها بر خوردار می باشد.

متعاقباً نماینده کشور چین نیز با توجه به ضرورت های مارکیت کار در افغانستان و تربیه کادرهای مسلکی به تعهد کشور متبوعش تأکید نموده و وعده هر گونه کمک و همکاری را سپردند.

اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف هنگام امضای این تفاهمنامه گفت: همکاری های حاضر در بخش های مختلف به ویژه در عرصه معارف به تحکیم مناسبات سیاسی میان هر دو کشور حایز اهمیت است.

آقای بلخی افزود که در حال حاضر افغانستان در پروسه بازسازی و نوسازی قرار دارد نیاز بیشتر به کار گران ماهر و متخصصین تحصیل کرده دارد.

وی اضافه کرد، عطف توجه به بسط و توسعه مراکز تعلیمات تخنیکی و حرفه ای در مرکز و ولایات از اولویت های وزارت معارف می باشد که در صدر پلان های مطروحه قرار دارد و امضای این تفاهمنامه نیز گواه این حقیقت است.

همچنین آقای بلخی با قدردانی از کمک های جهانی به ویژه کشور چین در بخش معارف به منظور بهبود کمی و کیفی سیستم تعلیم و تربیه در کشور خواهان هرچه بیشتر کمک ها و حمایت جمهوری خلق چین شدند.

سفیر چین نیز وعده نمود که استادان این انستیتوت را در کشورش آموزش های تخنیکی و حرفه ای خواهند آموخت.

لازم به ذکر است که کار عملی این ساختمان در نیمه های برج اسد سال ۱۳۹۵ خورشیدی آغاز و تا سه سال دیگر به اتمام می رسد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *