• انتشار: 22 آگوست 2016
  • ساعت: 13:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 12601
پرینت

چین خواهان گسترش همکاری بیشتر با کشور شد

یاو جینگ سفیر جمهوری خلق چین با محمد محقق معاون ریاست اجرائیه در کاخ شورای وزیران دیدار کرد و خواهان گسترش همکاری ها بین دو کشور شد.

در این دیدار که بعد از ظهر روز یک شنبه برگزار شده بود، پیرامون اوضاع سیاسی، مشترکات تاریخی، فرهنگی، توریزم و جهانگردی و همکاری های تجاری و فرهنگی میان دو کشور و چگونگی گسترش این همکاری ها بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

سفیر چین گفت که افغانستان و چین دو کشور دوست و همسایه نزدیک است که در سال های اخیر همکاری های خوبی در زمینه های فرهنگی و تجاری با هم داشته و ابراز امیدواری کرد که این روابط و همکاری ها گسترش و بیشتر از پیش تحکیم گردد.

محمد محقق معاون ریاست اجرائیه نیز گفت که مشترکات و علایق زیادی در طول تاریخ میان دو کشور بوده و در حال حاضر مهیا سازی زمینه احیا و پر رنگ ساختن این مشترکات می تواند به سود افغانستان و چین باشد.

آقای محقق علاوه کرد که احیای راه ابریشم از طریق احداث جاده و خط ریل، نه تنها که دو کشور را با هم وصل می کند بلکه می تواند به عنوان یک محرکه اقتصادی برای افغانستان، چین و سایر کشور های منطقه باشد.

معاون ریاست اجرائیه آثار تاریخی ولایت بامیان را از مشترکات فرهنگی میان افغانستان و چین یاد کرد که این آثار تاریخی می تواند نقطه اتصال فرهنگی میان دو کشور باشد.

او گفت در صورت احیا شدن ظرفیت ها و مهیا شدن زمینه بازدید جهان گردان از بامیان، فرصتی خوبی برای دولت و مردم دو کشور فراهم خواهد شد تا در زمینه روابط فرهنگی و تاریخی بیشتر از پیش کار کنند.

گفتنی است که چین در سال جدید خورشیدی همکارهای زیاد نظامی و اجتماعی داشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *