• انتشار: ۱۲ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۲:۲۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36518
پرینت

چین: از نبرد تجاری با امریکا هراسی نداریم

سفیر جدید چین در سازمان ملل هشدار داد، اگر ایالات متحده به دنبال جنگ تجاری با پکن است، چین هم از نبرد تجاری با امریکا ابایی ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژانگ جون، سفیر جدید چین در سازمان ملل همچنین گفت این تنش تجاری می‌تواند باعث ضربه زدن به روابط بین دو کشور درباره مساله کره شمالی شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا روز پنج‌شنبه وعده داد، تعرفه ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیون دالر از کالاهای وارداتی چینی را از ماه آتی میلادی اعمال می‌کند؛ اقدامی که می‌تواند مناقشه تجاری بین دو کشور را تشدید کند.

این دیپلمات چینی در اظهارات بی‌سابقه و تند خود وعده ترامپ را اقدامی غیرمسؤولانه و غیرمنطقی توصیف و به واشنگتن تاکید کرد تا به مسیر اصلی برگردد.

وی همچنین گفت پکن آماده انجام اقدامات مقابله‌ای است.

سفیر جدید چین در سازمان ملل همچنین ادامه داد: موضع پکن کاملا مشخص و واضح است. اگر ایالات متحده به دنبال گفت‌وگو باشد، ما هم گفت‌وگو می‌کنیم اما اگر بخواهد بجنگد، ما هم می‌جنگیم. ما به طور حتم اقدامات مقابله‌ای را برای حفاظت از حقوق خود انجام می‌دهیم و به امریکا هم تاکید می‌کنیم تا برای یافتن راه‌حلی درست به مسیر اصلی بازگردد.

ما تمایل داریم تا با سایر کشورهای عضو سازمان ملل همکاری داشته باشیم اما هرگز اجازه نمی‌دهیم که کشوری در امور داخلی ما به ویژه مسائل مرتبط با سین‌کیانگ، تبت و هنگ‌کنگ دخالت کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا روابط تجاری بین دو کشور می‌تواند بر تعامل پکن و واشنگتن برای دستیابی به توافق با کره شمالی اثر بگذارد، گفت: پیش‌بینی این مساله سخت است چون از یک طرف ما به دنبال همکاری از جانب شریک خود هستیم و از طرف دیگر، شما می‌بینید منافعتان از طرف همان شریک در حال لطمه خوردن و صدمه دیدن است.

سفیر جدید چین در سازمان ملل درباره مساله کره شمالی و گفت‌وگوهای صورت گرفته بین مقام‌های این کشور با امریکا نیز گفت: شما نمی‌توانید از کره شمالی بخواهید کارهایی را در راستای خلع سلاح اتمی انجام دهد در حالی که تحریم‌ها علیه این کشور همچنان به قوت خود باقی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *