• انتشار: ۳ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۵:۲۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21905
پرینت

چین: از روند صلح افغانستان حمایت همه جانبه می کنیم

وزیر خارجه چین در سفری که به کابل داشته در دیدارش با همتای افغانستانی اش گفته است که کشورش از روند صلح افغانستان حمایت همه‌جانبه می‌کند و تاکید کرده که رهبری و مالکیت این روند باید به دست افغانستان باشد.

بر اساس خبرنامه وزارت خارجه، وزیر خارجه چین با اشاره به تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای صلح گفت که دو کشور در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های شانگهای در زمینه مبارزه مشترک با تروریسم و افراط‌گرایی به توافق رسیدند.

او گفته است که برای مبارزه موفقیت‌آمیز با تروریسم همکاری و هم‌آهنگی بیشتر دوجانبه و منطقه‌ای نیاز است.

آقای ربانی نیز در این دیدار از سهم‌گیری مهم و برجسته چین در حمایت از تامین و تحکیم صلح و ثبات، همچنین بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان ابراز سپاس کرده است.

وزیر خارجه کشور گفته که “پروسه کابل” چارچوب صلح افغانستان را مشخص کرده است.

گفته می‌شود که دیدار وانگ‌ یی از کابل تلاشی برای تسهیل تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان است. انتظار می‌رود سفر بعدی وزیر خارجه چین به اسلام‌آباد باشد.

تنش‌ها میان کابل و اسلام آباد، بعد از اینکه دولت افغانستان مسئولیت حملات خونین این کشور را به دوش دولت پاکستان گذاشت به طور روزافزونی افزایش یافت و اکنون انتظار می‌رود که با سفر وزیر خارجه چین این تنش‌ها کمتر شود.

مقام‌های افغانستان از جمله محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرده بود که با سفر وزیر خارجه چین به کابل امیدوار است که تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان کم و روند صلح افغانستان نیز سرعت بیشتر بگیرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود که دو طرف توافق کرده‌اند تا در گروه هماهنگی چهارجانبه به اشتراک چین و آمریکا شرکت کنند تا “اختلاف‌های” میان دوکشور حل شود.

وزیر خارجه چین امروز علاوه بر وزارت خارجه با مقام‌های کلیدی افغان از جمله رئیس‌جمهوری غنی دیدار کرده و هنوز مشخص نیست که توافق نهایی دو طرف در زمینه صلح چه خواهد بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *