• انتشار: 14 جولای 2016
  • ساعت: 13:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10884
پرینت
دیده بان حقوق بشر:

یک چهارم کودکان افغانستان کودکان کار هستند/دولت نتوانسته از آنها حمایت کند

دیده بان حقوق بشر می گوید که تقریبا یک چهارم کودکان افغانستان برای تامین مخارج زندگی شان کار می کنند و دولت افغانستان در این زمینه نتوانسته از این کودکان حمایت کند.

دیده بان حقوق بشر در گزارشی که امروز پنجشنبه منتشر کرده آورده است که بسیاری از این کودکان کار در معرض خطرهای جدی از جمله سوء استفاده های جنسی و یا توسط گروه های تروریستی استخدام می شوند که اغلب به مرگ این کودکان ختم می گردد.

این سازمان در گزارشش نوشته که بسیاری از این کودکان کار برای ساعت های طولانی در قبال دستمزد ناچیزی و یا هیچ گونه پرداختی در مشاغل سختی از جمله صنعت قالین بافی، خشت پزی/آجر پزی، معادن، فلزکاری و یا کشاورزی کار می کنند.

بر اساس گزارش این سازمان، این کودکان در بسیاری از مواقع به دلیل فقر بیش از حد به سوی کارهای خطرناک و مشقت باری کشیده می شوند.

دیده بان حقوق بشر می گوید این در حالیست که قانون اساسی افغانستان کار کودکان زیر ۱۴ سال را ممنوع کرده است و دولت نیز چندین معاهده بین المللی را در خصوص کودکان کار به امضاء رسانده است.

اما گزارش این سازمان می نویسد که مقامات افغانستان در حمایت و محافظت از هزاران کودک خود ناکام بوده و نتوانسته جلوی کار کودکان حتی تا ۵ سال را بگیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *