• انتشار: 8 اکتبر 2015
 • ساعت: 22:01
 • سرویس: فرهنگی هنری
 • کدخبر: 3321
پرینت

چهارمین کتاب داکتر عبدالعلی محمدی معرفی و نقد و بررسی شد

کتاب “افغانستان و دولت مدرن” چهارمین کتاب عبدالعلی محمدی، مشاور حقوقی رئیس جمهوری در حضور ده ها تن از استادان دانشگاه و دانشجویان در کابل معرفی، نقد و بررسی شد.

این کتاب در سال ۱۳۹۴ خورشیدی در چهار فصل، توسط انتشارات امیری در کابل چاپ شد.

محتوای کتاب مذکور، چهار چوب نظری دولت مدرن، ساز و کارهای حقوقی دولت مدرن در افغانستان، چالش ها و موانع کار آمدی ساز و کارهای دولت مدرن در افغانستان و راه های حل و تغییر لازم برای کار آمدی ساز و کارهای حقوقی در کشور را مورد تحقیق و بحث قرار داده است.

منتقدان کتاب افغانستان و دولت مدرن را کتابی جامع و کامل بیان کردند که همه اقشار جامعه می توانند از آن به نحوه احسن استفاده کنند.

داکتر فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت خارجه در جلسه نقد و بررسی گفت: “نظم کتاب بسیار خوب و به صورت روان نوشته شده است.”

آقای تمنا افزود، کتاب افغانستان و دولت مدرن اولین کتابی در کشور است که در کل به صورت قیاسی و در فصل هایی به صورت استقرایی نوشته می شود.

وی اما اظهار کرد که در کتاب بین دولت مدرن و سنتی تفکیک قایل نشده است که این در تعریف های جدید بین دولت مدرن و سنتی اندکی تفاوت وجود دارد.

او اضافه کرد که در دولت های سنتی فقط بحث امنیت داخلی مهم بود، اما اکنون برای دولت ها امنیت اقتصادی، زیست محیطی، روانی و … نیز مهم است.

داکتر سید عسکر موسوی، استاد دانشگاه نیز گفت که در کتاب بحث مدرنیسم بسیار مغلق است و افزود، امکان ندارد از مدرنیسم حرف زده شود ولی از استقلال حرفی به میان نیاید.

آقای موسوی بر این باور است که استقلال کنونی کشور دروغین است و با وضعیت کنونی نمی توان ادعا کرد که ما دولت مدرن یا مدرنیسم داریم.

وی اظهار کرد که تا زمانی که تکلیف ما در مورد استقلال مشخص نشده است نباید از مدرنیسم حرفی زد.

داکتر عبدالعلی محمدی، مولف کتاب اما می گوید که دولت ها ذاتا مدرن هستند و سر آغاز دولت مدرن از یونان باستان شکل گرفته است.

آقای محمدی اساس دولت را مرز عنوان کرد.

عبدالعلی محمدی، متولد ۱۳۴۶ ولایت غزنی است که تاکنون در پست های مختلف دولتی و استاد دانشگاه ایفای وظیفه کرده است.

 

۲ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

 1. هادی در تاریخ 9 اکتبر 2015:

  باسلام فکر کنم که سه نفر کتاب را نقد کرد چرا از نقد دکتر عادلی چیزی بیان نکردهاید

  • مرتضی احمدزاده در تاریخ 10 نوامبر 2015:

   با سلام
   با تشکز از مطالعه شما،
   دوست گرامی این خبری بود که خبرنگار اعزامی به محل تهیه کرده بود، از کاستی پیش آمده عذر خواهی می کنیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *