• انتشار: ۹ ثور ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۳۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 9069
پرینت

چندین ولسوال و قاضی نام نهاد طالبان در ۲۴ ساعت گذشته به هلاکت رسیدند

مقامات محلی و امنیتی در مناطق مختلف کشور می گویند که نیروهای امنیتی و دفاعی طی ۲۴ ساعت گذشته موفق به کشتن و یا دستگیری چندین ولسوال و قاضی نام نهاد طالبان به همراه افرادشان در مناطق مختلف کشور شده اند.

نصرت الله جمشیدی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین می گوید در جریان عملیات نوید در ولسوالی منگجک در ولایت جوزجان، ۴ تن از شورشیان طالبان از جمله مولوی عبدالرحمن قاضی نام نهاد طالبان در این ولسوالی کشته شدند که اجساد این شورشیان همچنان در میدان نبرد می باشند.

همچنین در جریان همین عملیات، ۲ شورشی دیگر به همراه ۲ عراده/دستگاه موترسایکل، دو میل/قبضه کلاشینکوف، یک میل پیکا، یک راکت انداز و دو پایه مخابره/بی سیم توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده اند.

نصرت الله جمشیدی همچنین می گوید در جریان عملیات نوید یک که در منطقه دندشهاب الدین ولایت بغلان نیز راه اندازی شد، ۴ تن از شورشیان طالبان کشته و سه تن دیگر نیز زخمی شدند.

همچنین به گفته آقای جمشیدی، با همکاری برخی موسفیدان محلی، ۲۱ تن از شورشیان طالبان به همراه سلاح هایشان در ولسوالی دوشی ولایت بغلان به پروسه صلح دولت وحدت ملی پیوستند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین همچنین افزود در جریان عملیات تندر یک در ولایت کندز، ۵ تن از شورشیان طالبان کشته شده و ۵ شورشی دیگر از جمله قاری سلیم مسئول نظامی شورشیان طالبان در ولایت کندز به همراه سلاح هایشان توسط نیروهای امنیتی کشور دستگیر شدند.

آقای جمشیدی علاوه کرد که نیروهای امنیتی در ولایت فاریاب نیز طی ۲۴ ساعت گذشته در جریان عملیات ظفر، در چندین تا از قریه های ولسوالی گریزوال، ۱۸ تن از شورشیان طالبان از جمله ملا بصیر، ملا حلیم و ملا فرید مشهور به جندالله را که از فرماندهان شورشیان طالبان در این مناطق بودند را به هلاکت رساندند.

وی گفت که هفت تن از اجساد این شورشیان همچنان در میدان نبرد باقی مانده است و ۲۱ تن از این شورشیان نیز زخمی شده اند.

از سویی دیگر، عبدالخلیل اسیر سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت تخار می گوید که عصر روز گذشته، در جریان درگیری رو در روی نیروهای امنیتی با شورشیان طالبان در قریه قلردی در ولسوالی خواجه بهاء الدین این ولایت، ملا حسن مشهور به ابوبکر ولسوال نام نهاد طالبان در این ولسوالی به همراه محافظش (عبدالله گجر) به هلاکت رسیدند و یک شورشی دیگر نیز به شدت زخمی شد.

آقای اسیر همچنین می افزاید در جریان درگیری شدیدی که بعدازظهر امروز در ولسوالی اشکمش ولایت بدخشان میان نیروهای امنیتی و شورشیان طالبان به وقوع پیوست، ۵ تن از شورشیان طالبان به هلاکت رسیده و ۴ تن دیگر نیز زخمی شدند.

در این درگیری ها، همچنین یک تن از نیروهای پولیس محلی به شهادت رسید.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی شورشیان طالبان اما می گوید که در این درگیری ۷ پولیس محلی توسط شورشیان طالبان کشته شده اند.

در ولایت کندز نیز، مسعود اکبری سخنگوی قول اردوی ۸۰۸ پامیر می گوید که نیروهای ویژه افغان (اسپیشال فورس) در نیمه های شب گذشته عملیاتی را در مناطقی از ولسوالی چهاردره این ولایت راه اندازی کردند که شمار زیادی از شورشیان طالبان تاکنون کشته و یا زخمی شده اند.

هجرت الله اکبری سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت کندز ضمن تایید این رویداد می گوید در جریان عملیاتی که در منطقه سرک بالای ولسوالی چهاردره این ولایت راه اندازی شده، تاکنون ۲۱ تن از شورشیان طالبان از جمله ملا شاه ولی مشهور به زدران و ملا مشرق کشته شده و چندین تن دیگر از شورشیان طالبان زخمی و یا دستگیر شده اند.

آقای اکبری می افزاید که درگیری شدیدی همچنان در این منطقه در جریان است.

ذبیح الله شجاع سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت بغلان نیز می گوید که در درگیری های شدیدی که در مناطق دندشهاب الدین و دنده غوری این ولایت در جریان است، تاکنون ۱۶ تن از شورشیان طالبان کشته شده و ۷ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

به گفته آقای شجاع، در این درگیری ها به نیروهای امنیتی کشور هیچ آسیبی نرسیده است.

عبدالستار بارز والی بغلان نیز می گوید که سه تن از شورشیان طالبان که شب گذشته قصد داشتند با لباس های زنانه از منطقه دنده غوری فرار کنند توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

همچنین گفته می شود که عصر روز گذشته در جریان یک محکمه صحرایی در همین ولایت، دو تن که پیش تر ربوده شده بودند اعدام شدند.

فیروز الدین ایماق عضو شورای ولایتی بغلان می گوید که عصر روز گذشته، در جریان یک محکمه صحرایی در منطقه تنگی مرچ در ولسوالی برکه این ولایت، دو تن به نام های اکرام الدین و قطب الدین که دو روز پیش از آن نیز ربوده شده بودند تیرباران شدند.

آقای ایماق می گوید که احتمالا خصومت های شخصی در بین بوده است.

از سویی دیگر، صادق عیسی مسئول مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۵ اتل می گوید که طی چندین روز گذشته در جریان عملات بهاری شفق که در مناطق غورک، میوند و خاکریز در ولایات زابل، کندهار و ارزگان راه اندازی شد، ۱۶۶ تن از شورشیان طالبان کشته و ۸۴ تن دیگر از این شورشیان زخمی شدند.

آقای عیسی می افزاید که در جریان این عملیات ها، ۳۰۰ حلقه ماین و یک انبار مواد منفجره شورشیان نیز توسط نیروهای امنیتی کشف و خنثی گردیده است.

مسئول مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ اتل علاوه می کند که تاکنون ۲۱ قریه در ولسوالی غورک ولایت کندهار از وجود شورشیان مسلح مخالف دولت پاکسازی شده است و این عملیات ها نیز همچنان ادامه دارد.

هیچ یک از گروه های شورشی مسلح مخالف دولت از جمله طالبان تاکنون در خصوص این گزارش چیزی نگفته اند.
آنیتا کارگر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *