• انتشار: 29 نوامبر 2016
  • ساعت: 17:28
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 15705
پرینت

چراغ سبز طالبان به صلح/ طرح توسعه ای را تخریب نمی کنیم

گروه طالبان اعلام کرده است که به جنگجویانش هدایت داده است که طرح هایی که به نفع مردم افغانستان و توسعه ایی است را تخریب نکنند و محافظت نیز کنند.

طالبان در خبرنامه‌ای که روز گذشته منتشر کرده بود گفته طرح های توسعه ای شامل خط انتقال گاز ترکمنستان از مسیر خاک افغانستان به پاکستان و هند( تاپی)، انتقال برق قرقیزستان و تاجیکستان از طریق افغانستان به پاکستان (کاسا یک هزار) و همچنین استخراج مس عینک در ولایت لوگر که توسط یک شرکت چینی قرارداده شد نیز می‌شوند.

در این خبرنامه همچنین محافظت از راه آهن، جاده، طرح‌های تولید انرژی و سدهای آبی برای کشاورزی یاد شده که طالبان آنها را در راستای اهداف کاری خود دانسته‌ است.

اما بعد از صدور این خبرنامه شاه حسین مرتضوی در صفحه فیسبوکش نوشته که طالبان درعمل ثابت نمایند که به زیرساخت ها و تاسیسات عام المنفعه آسیب وارد نمی کنند.

او نوشته “در طول «دو ماه فعالیت‌های تروریستی گروه طالبان» در یازده ولایت کشور، ۳۰۲ باب مکتب، ۴۱ مرکز صحی، پنجاه محراب مسجد، ۵۳۰۵ باب منزل مسکونی، ۱۸۱۸ باب دکان، یک باب ساختمان دولتی، شش پایه پل، ۲۹۳ معبر، ۱۷۰ پلچک، ۱۲۳ کیلومتر سرک، ۲۰۳ دیوار استنادی و هشتاد و چهار مرکز ارایه خدماتی تخریب شده‌اند و یا هم آسیب جدی دیده‌اند. ”

دولت افغانستان گروه طالبان را عامل اصلی اجرا نشدن طرح‌های بازسازی در این کشور اعلام کرده و مدعی است که طرح‌های اجرا شده از جمله جاده‌ها و پل‌ها توسط بمب‌های کارگذاری شده توسط افراد این گروه دوباره تخریب شده ‌است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *