• انتشار: 19 آوریل 2018
  • ساعت: 21:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27622
پرینت

چالش وزارت خارجه؛ بیش از ۲۰ دیپلمات افغان در کانادا به کشور بازنگشته اند

سفیر افغانستان در کانادا می گوید که از سال ۲۰۰۲ تاکنون بیش از ۲۰ دیپلمات افغان به همراه خانواده هایشان به افغانستان بازنگشته و درخواست پناهندگی سیاسی داده اند.

خانم «شینکی کروخیل» سفیر افغانستان در کانادا به رادیو آزادی گفته است که از سال ۲۰۰۲ تاکنون بیش از ۲۰ دیپلمات افغان به همراه خانواده هایشان به افغانستان بازنگشته و درخواست پناهندگی سیاسی داده اند.

وی می افزاید که از سال ۲۰۰۲ تاکنون چهار سفیر و ۹ دیپلمات و بیش از ۲۰ دیگر به همراه خانواده هایشان به افغانستان بازنگشته و درخواست پناهندگی سیاسی داده اند.

خانم کروخیل گفت، در لیست پناهنده‌گان سیاسی نام سرپرست سفیر پیشین نیز شامل است که در ماه دسمبر سال ۲۰۱۶ وظیفه‌اش به پایان رسیده و هنوز هم در کانادا زندگی می‌کند.

به ‌گفته خانم کروخیل، این کار به حیثیت دیپلمات های افغانستان صدمه می زند و باید وزارت امور خارجه در این باره بررسی جدی کند.

وی همچنین افزود که سال گذشته کانادا تصمیم گرفت که دیگر به خانواده دیپلمات ها ویزه ندهند.

درخواست پناهندگی سیاسی از سوی دیپلمات های افغانستان در شماری از کشور‌های خارجی از سال‌ها به این‌سو حکومت را به چالش کشانده است.

وزارت خارجه هم پذیرفته ‌است که شماری از دیپلمات ها در برخی کشور‌های خارجی تقاضای پناهندگی سیاسی را کرده‌اند.

سال گذشته هم شماری از رسانه‌ها گزارش دادند که ده‌ها دیپلمات افغان پس از پایان مأموریت شان به کشور برنگشته اند، در حالیکه وزارت خارجه گفته بود طی ۱۵ سال گذشته ۲۰۳ دیپلمات افغان پس از ختم مأموریت ‌شان، ترک وظیفه کرده اند، نه اینکه به افغانستان بازگشت نکرده باشند.

در همین حال این وزارت اذعان می کند که ده دیپلومات نیز تاکنون پس از اتمام ماموریت شان بازنگشته اند.

هم‌ اکنون افغانستان در بیش از ۷۰ کشور نمایندگی سیاسی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *