• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۷:۴۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24370
پرینت

پیگیری برخی از پرونده های خشونت علیه خبرنگاران در صلاحیت پولیس نیست

فدراسیون ژورنالیستان و رسانه های افغانستان می گوید که تاکنون ۱۷۰ پرونده خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی شده و ۵۲ مورد دیگر باقی مانده است.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی و عضو فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان در نشست خبری روز سه شنبه ۲۸ سنبله گفت، بررسی شماری از قضایای خشونت علیه خبرنگاران از صلاحیت وزارت داخله خارج است.

وی افزود، به ۱۵ قضیه قتل، سه قضیه مجروحیت، چهار قضیه بازداشت‌های مؤقت، ۱۱ قضیه لت وکوب و هفت قضیه تهدید خبرنگاران رسیدگی شده و تمام آن توسط مخالفان مسلح دولت صورت گرفته بود.

اما بیست و چهار قضیه مربوط به امنیت ملی، هشت مورد به دادستانی کل، هفت مورد به نمایندگان مجلس، سه مورد به محافظان ریاست جمهوری، شش مورد به ستره محکمه و نُه مورد به نیروهای ائتلاف، از جمله قضایای اند که بررسی نشده است.

همچنان دو مورد قضیه خشونت علیه خبرنگاران افغانستان، در کشورهای ایران و پاکستان به ثبت رسیده و آنها نیز بررسی نشده است.

با این حال، وزارت داخله اطمینان داده که به قضایای خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی خواهد شد و پلیس از رسانه‌ها و خبرنگاران در چارچوب قانون حمایت می‌کند.

خشونت علیه خبرنگاران در کشور همواره نگرانی‌ نهادهای رسانه‌ی را به دنبال داشته  و آنها از دولت خواسته اند، تا با عاملان آن مطابق قانون برخورد کند.

بر اساس آمارها، تنها در شش ماه نخست امسال ۷۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران در کشور صورت گرفته که ۱۰ مورد قتل و ۱۹ مورد لت‌وکوب نیز شامل آن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *