• انتشار: 5 اکتبر 2015
  • ساعت: 14:27
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3204
پرینت
وزیر معارف:

پیشرفت و توسعه جامعه در گرو فعالیت های خستگی ناپذیر معلمان است

وزیر معارف کشور در گرامیداشت از روز آموزگار اظهار کرد که موفقیت و توسعه جامعه ما در گرو اخلاص، پشتکار و فعالیت های خستگی ناپذیر معلمان است.

 

اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف کشور امروز (دوشنبه) در حضور برخی از آموزگاران شهر کابل گفت: تجلیل از مقام معلم تجلیل از دانایی، روشنایی و معنویت است.

آقای بلخی افزود، ملت های آگاه و پویا همواره از آموزگاران خود را مورد تکریم قرار داده اند و جایگاه آنان را گرامی می دارند.

وزیر معارف کشور اضافه کرد که وزارت معارف نیز بهبود وضع معیشتی آموزگاران را همواره در اولویت های کاری خود قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد که بعد از تحصن آموزگاران عزیز، تغییراتی در ساعات کاری آموزگاران با تجربه و مسن به وجود آمده است و قانون خدمات ملکی وزارت نیز در حال تغییر است.

این گفته های در حالی از سوی وزیر ارایه می شود که برخی از آموزگاران شهر کابل می گویند که وزارت معارف وعده های خود را عملی نکرده است.

امین الله، آموزگار درس های دینی لیسه رابعه بلخی می گوید که وزارت معارف هنوز وعده های خود را عملی نکرده است ولی جای امیدواری است که در آینده صورت بگیرد.

وی گفت، بیشترین مشکلی که آموزگاران دارند، مشکلات اقتصادی و ناامنی است.

به گفته او، مشکل های اقتصادی و ناامنی بر روان استادان تاثیرهای منفی زیادی می گذارد و قدرت درس دادن را از استادان و آموزگاران می گیرد.

این اموزگار بر این باور است که در دهه های اخیر بر اثر جنگ های داخلی، کشور به خصوص بخش معارف صدمه های زیادی دیده است که این صدمه ها به آسانی جبران نمی شود.

بودجه برای بازسازی مکتب ها

وزیر معارف می گوید که وزارت در قسمت بازسازی بودجه کافی دارد و با توجه به درخواست مسئولان مکاتب آزمایشگاه ها و میز و چوکی های مکتب ها بازسازی می شود.

آقای بلخی گفت که وزارت در حال خرید چوکی، میز و لوازم ازمایشگاه/لابراتور برای مکاتب می باشد.

از سوی دیگر وی گفت که این وزارت برای بهتر شدن وضعیت آموزشی حدود ۸ تا ۱۰ هزار بست را برای معلمی به زودی به اجرا می گذارد.

۵۰۰ مکتب بسته

وزیر معارف همچنین اظهار می کند که بر اثر ناامنی ها در ولایت های جنوب و جنوب شرق حدود ۵۰۰ مکتب به دلیل تهدیدهای تروریستان بسته است.

آقای بلخی در مورد وضعیت مکاتب در ولایت کندز نیز اظهار کرد که در روزهایی که شهر در کنترول تروریستان طالبان بود؛ مکتب های تعطیل بودند اما بعد از پس گیری دوباره مکتب ها باز شدند.

وی گفت که هنوز آماری از خسارات وارد شده به مکتب های شهر کندز در دست نیست ولی در برخی از مکتب ها، اسناد پراکند و یا هم آتش زده شده است.

گروه تروریستی طالبان هفته قبل وقتی وارد شهر کندز شد، چندین رسانه، اداره دولتی و شفاخانه را به آتش کشید.

این گروه همواره مخالف تعلیم به خصوص دختران بوده و در ولایت های مختلف مکتب های زیادی را به آتش کشیده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *