• انتشار: 5 آگوست 2015
  • ساعت: 10:38
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 1468
پرینت

پیشرفت داعش در خاک پاکستان پس از مرگ ملا عمر

مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان به انگیزه ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش بر افزایش فعالیت هایش در خاک پاکستان-افغانستان که پیش از این سنگر محکمی برای طالبان بود افزوده است.

اخیرا و پس از انتشار خبر مرگ ملا عمر، گروه داعش برای اولین بار تصاویری از یک پایگاه بزرگ و مخوف آموزش نظامی خود در خاک پاکستان منتشر کرده است.

این پیشرفت گروه داعش نه تنها برای طالبان ناراحت کننده است بلکه باعث نگرانی نیروهای امنیتی دولت پاکستان نیز شده است. زیرا حکومت پاکستان پیش از این مطمئن بود که ولایت خراسان داعش که شامل کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان، هند و چند کشور آسیای میانه است و در خاک افغانستان فرماندهی می شود در تاسیس پایگاه های نظامی خود در خاک پاکستان ناکام مانده است. اما این تصاویر که به تازگی توسط ولایت خراسان داعش از طریق یک روزنامه انترنتی آمریکایی منتشر شده این آرامش خاطر را از نیروهای پاکستانی سلب کرده است.

گروه داعش شواهد حضور فیزیکی خود را در پاکستان دقیقا در زمانی اثبات می کند که گفته می شد این گروه به دلیل از دست دادن چهار فرمانده ارشد خود تنها در مدت زمانی کمتر از شش ماه بدست نیروهای آمریکایی مجبور به عقب نشینی شده است. این چهار تن که نام هایشان حافظ سعید، عبدالرئوف خادم معاون حافظ سعید، حافظ وحیدی جانشین حافظ سعید و سخنگوی این گروه در پاکستان و افغانستان شاهد الله شهید می باشد از فرماندهان ارشد گروه داعش در ولایت خراسان بود که توسط حملات هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده همگی کشته شدند. گفته می شود تمامی این افراد وابسته به حزب تحریک طالبان به رهبری فضل الله بود که به گروه داعش پیوسته بودند.

اما تنها یک هفته پس از انتشار مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان، تمامی صفحات اجتماعی وابسته به گروه داعش تصاویری از این پایگاه آموزش نظامی که در میان کوهستان با استحکامات بسیار محکمی دیده می شوند منتشر کردند.  پیش از این گفته می شد که گروه داعش مرکزیت خود را در سرحدات افغانستان و پاکستان بنا کرده است و فعالیت های شورشیانه ای علیه دولت و غیرنظامیان افغانستان تاکنون انجام داده است. همچنین داعش از پیوستن کاروان بیت الله مهسود که بنیانگذار تحریک طالبان بودند به این گروه خبر می دهد. نیروهای امنیتی پاکستان اما سردرگم هستند و نمی دانند که این پایگاه تازه تاسیس نیروهای داعش در جنوب وزیرستان و یا شمال وزیرستان بنا شده است.

لازم به ذکر است که در تصاویر تازه منتشر شده، تابلوهایی بر روی دیوارهای این پایگاه آموزش نظامی نصب شده است که نوشته شده اند “پایگاه حکیم الله مهسود” که این خود گواهی است بر این موضوع که آن دسته از اعضای تحریک طالبان که از مناطق پشتون خوای خیبر هستند و اداره این پایگاه داعش را بر عهده دارند هم اکنون به این گروه پیوسته اند.

همچنین پیش از این باور بر این بود، با وجود اینکه بیشتر اعضای تحریک طالبان شعبه پشتون خوا به گروه داعش پیوسته است اما همچنان این گروه نتوانسته است حضور مستحکم و دایمی در خاک پاکستان برای خود ایجاد کند. اما تصاویر منتشر شده به وضوح نشان می دهد که همگان در اشتباه بوده اند و داعش موفق شده است حضوری دایمی برای خود در پاکستان ثبت کند.

لازم به ذکر است که از زمانی که ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش در فبروری سال ۲۰۱۴ خود را به عنوان خلیفه تمامی مسلمین یاد کرد در جنگ با گروه طالبان و گروه القاعده بوده است و از تمامی اعضای دو گروه دیگر خواسته تا به داعش برای برپایی حکومت اسلامی خود بپیوندند. موضوعی که از دو طرف دیگر رد شده است و آنها ملا عمر را رهبر و امیر خود می دانستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *