• انتشار: ۲۷ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۵۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10931
پرینت

پولیس پاکستان برای افشای اسناد هویتی جعلی افغان ها در این کشور جایزه تعیین کرد

پولیس پاکستان از مردمش خواسته است که آن دسته از مهاجران افغان که کارت تابعیت جعلی پاکستانی دارند را معرفی نموده و از پولیس جایزه بگیرند.

همچنین پولیس پاکستان تاکنون ۱۱ مهاجر افغان را به جرم داشتن کارت جعلی تابعیت الکترونیکی پاکستان (CNIC) دستگیر کرده است.

یک مقام ارشد پولیس پاکستان در پشاور گفت تاکنون پولیس این کشور علیه افغان هایی که از مرکز ثبت و داده های ملی پاکستان (نادرا) برای خود کارت جعلی تابعیت پاکستانی درست کرده اند، چندین دوسیه به دادگاه برده اند.

به گفته این مقام پاکستانی، هزاران تن از مهاجران افغان تاکنون به صورت جعلی کارت های تابعیت پاکستانی برای خود درست کرده اند.

وی همچنین افزود که پولیس این کشور اقداماتش را علیه آن دسته از افغان هایی که به صورت غیر مجاز در پاکستان اقامت دارند شروع کرده است. به گفته وی، اخیر پولیس از مهاجران افغانی که در مناطق جامرود، لندی کوتل، شبقدر و چارسده به طور غیر قانونی اقامت دارند طی اعلامیه ای خواسته است که هر چه زودتر این مناطق را ترک کرده و به افغانستان بازگردند.

این افسر پولیس پاکستان علاوه کرد از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۷۸۷۲ مهاجر افغان که صورت غیرقانونی در شهر پشاور پاکستان اقامت داشتند دستگیر شده اند.

این مقام پاکستانی به جزئیات بازداشتی ها اشاره کرد و گفت که پولیس حیات آباد بیشترین دستگیری را از میان داشته است و این حوزه پولیس توانسته تاکنون ۱۱۳۳ شهروند افغان که هیچ گونه مدرک اقامتی مجاز داشته باشد را دستگیر کرده است.

به گفته این مقام پولیس پاکستان، هزاران تن از مهاجران مرفه و پولدار افغانستان در مناطق شیک و مدرن حیات آباد پشاور زندگی می کنند، در حالیکه بسیاری دیگر در مناطق فقیرآباد، پاهاری پورا، تخال، یونیورستی تاون و دیگر مناطق زندگی می کنند.

وی علاوه کرد که ۸۸۳ تن از اطراف حوزه پولیس پیشتاخارا، ۵۵۰ تن از محدوده پاهاری پورا، ۴۷۹ تن از محدوده فقیرآباد، ۴۵۷ تن از محدوده سربند، ۳۷۳ تن از محدوده نصیرباغ، ۳۶۰ تن از محدود تخال، ۲۸۶ تن از محدوده بادابر، ۲۵۹ تن از محدوده بانامری و ۲۴۸ تن از محدوده استحفاظی پولیس کابلی دستگیر شده اند.

او گفت که این دستگیری ها از اول جنوری سال جاری میلادی تا ۱۱ جولای می باشد. وی افزود که افسران پولیس مشخصا دستور دارند که تنها مهاجران افغانی که هیچ گونه اسناد اقامتی مجاز ندارند را دستگیر کنند، و آن دسته از مهاجرانی که ویزا و یا کارت اقامت مجاز دارند را آزار و اذیت نکنند.

گفتنی است که پاکستان اخیرا اقامت مهاجران افغان داری اسناد اقامتی مجاز را تا شش ماه دیگر تمدید کرده است.

پولیس پاکستان همچنان تاسیساتی را در مرز تورخم فعال کرده است که به موجب آن افغان ها بدون اسناد مجاز نمی توانند وارد پاکستان و یا خارج شوند، و حتما باید مسافران ویزای معتبر داشته باشند. و کسانی هم که در مناطق مرزی زندگی می کنند باید برگه راهداری در دست داشته باشند تا بتوانند از مرز عبور کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *