• انتشار: 16 ژانویه 2017
  • ساعت: 14:13
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 17558
پرینت

پولیس دوبی: افغانستان مقصر اصلی رویداد حمله کندهار است

یک مقام ارشد پولیس امارات متحده عربی، دولت افغانستان را مقصر اصلی رویداد مرگبار تروریستی در مهمانخانه والی کندهار دانسته است.

لازم به ذکر است که روز سه شنبه هفته گذشته، انفجاری در مهمانخانه والی کندهار در این ولایت صورت گرفت، که در آن رویداد، ۱۱ تن به شمول ۵ دیپلمات امارات متحده عربی جانشان را از دست دادند و آقای «همایون عزیزی» والی کندهار و «جمعه محمد عبدالله الکعبی» سفیر امارات نیز زخمی شدند.

گرچه هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را تاکنون به عهده نگرفته است، اما شماری از مقامات کشور شبکه حقانی، طالبان و یا استخبارات پاکستان را مقصر اصلی این رویداد اعلام کردند.

جنرال عبدالرزاق فرمانده پولیس کندهار که خود از این حادثه جان سالم بدر برده بود، بلافاصله پس از این رویداد، شبکه حقانی را مسئول این رویداد خواند و گفت که با همکاری سازمان استخبارات پاکستان انجام داده است.

به دنبال آن، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کشور نیز اعلام کرد که این حمله در خارج از افغانستان طرح ریزی شده بود.

اما «داحی خلفان تمیم» معاون رئیس پولیس شهر دوبی این ادعای مقامات کشور را رد کرده و گفته است که افغانستان خود مقصر این رویداد است.

او در صفحه اجتماعی اش نوشت “مقامات امنیتی افغانستان به طور مستقیم مسئول این رویداد هستند، زیرا مواد انفجاری در داخله مهمانخانه جاسازی شده بود. مهمانخانه طوری است که افراد بدون بازرسی امنیتی کامل نمی توانند وارد شوند.”

او افزوده است “این حمله خیانت به کشور امارات متحده عربی است، زیرا انفجار در داخل ساختمان صورت گرفت. اگر این حمله از خارج طرح ریزی شده بود، نوعیت رویداد به گونه ی دیگری می بود.”

معاون پولیس شهر دوبی همچنین گفته است که کمک ها باید از طریق سازمان ملل متحد به افغانستان تحویل داده شود، زیرا نهادهای کمک رسان خارجی به دلیل تنش های داخلی مقامات افغانستان که بر سر به دست آوردن کمک ها با یکدیگر در جنگ هستند، به «سپر بلا» و قربانی تبدیل شده اند.

در همین حال، یک دیپلمات این کشور نیز گفته است که مقامات امارات متحده عربی اعتراض جدی شان را در خصوص لغزش و ناتوانی در تامین امنیت دیپلمات های این کشور در روز حادثه به مقامات امنیتی کندهار به شمول جنرال عبدالرزاق فرمانده پولیس کندهار اعلام کرده اند.

جنرال عبدالرزاق سه دقیقه قبل از وقوع انفجار از مهمانخانه برای ادای نماز بیرون رفته بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *