• انتشار: 21 ژوئن 2017
  • ساعت: 19:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 21841
پرینت

پنتاگون اشتباهی ۲۸ میلیون دالر صرف خرید یونیفورم نظامی استتار جنگل برای افغانستان کرد

پنتاگون بیش از ۲۸ میلیون دالر را صرف خرید یونیفورم های نظامی مخصوص استتار جنگل برای نیروهای امنیتی افغانستان کرده، در حالیکه تنها بخش کوچکی از افغانستان پوشیده از جنگل است.

یک رسانه آمریکایی براساس گزارشی از اداره بازرسی کل ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) نوشته است که پنتاگون طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۲۸ میلیون دالر را صرف خرید یونیفورم های نظامی مخصوص استتار جنگل برای نیروهای امنیتی افغانستان کرده است، این در حالیست که تنها ۲٫۱ فیصد افغانستان پوشیده از جنگل می باشد.

جنرال جان ساپکو بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان با ارائه گزارشی ۱۷ صفحه ای، وزارت دفاع آمریکا را تحت فشار قرار داده و گفته است که تنها ۲٫۱ فیصد افغانستان پوشیده از جنگل است.

وی به یو اس ای تودی گفت: “من بیشتر نگران این هستم که اگر جناب وزیر دفاع افغانستان رنگ بنفش یا صورتی دوست داشت، چه اتفاقی می افتاد؟ می رفتیم یونیفورم های صورتی برای سربازان می خریدیم و حتی یک سوال هم نمی پرسیدیم؟ این دیوانگی محض است. ما ۲۸ میلیون دالر پول مالیات دهندگان را صرف خرید فیشن/مد کردیم، آن هم تنها بخاطر اینکه جناب وزیر دفاع فکر می کردند این یک استایل زیبا است. اگر ایشان صورتی یا سبز کمرنگ دوست داشتند، باید حتما این کار را می کردیم؟؟”

لازم به ذکر است که جان ساپکو همواره منتقد مصرف های بی دقت آمریکا در افغانستان بوده است.

او همچنین در خصوص این یونیفورم ها گفته است که استفاده از زیپ بجای دکمه هزینه دوخت این یونیفورم ها را بالا برده است.

پنتاگون نیز یافته های جان ساپکو را رد نکرده و در عوض در نامه ای به وی نوشته است که لازم است ارزیابی ای در این زمینه صورت بگیرد که چه گزینه ی اقتصادی و موثر دیگری موجود است.

براساس این گزارش، عبدالرحیم وردک وزیر دفاع وقت افغانستان در سال ۲۰۰۷ پس از اینکه چندین مدل یونیفورم از سوی مقامات آمریکایی به وی پیشنهاد شد، او یونیفورم با استتار جنگل را انتخاب کرد.

گزارش می افزاید که پس از آن، پنتاگون بدون انجام هیچ گونه آزمایشی در خصوص موثریت این نوع یونیفورم، اقدام به خرید ۱،۳۶۴،۶۰۲ یونیفورم به همراه هشتاد و هشت هزار و یکصد پتلون اضافه کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *