• انتشار: 31 می 2017
  • ساعت: 09:54
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 21217
پرینت
جان مک کین:

پناهگاه‎های امن تروریستان در پاکستان، چالشی بزرگ برای امریکا است

جان مک کین، رییس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا هشدار می‌دهد که پناهگاه‌های امن هراس‌افگنانی چون شبکه حقانی در پاکستان، به بزرگترین چالش برای امریکا مبدل شده است.

 

جان مک کین رییس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا در گفتگوی با یک شبکه تلویزیونی آسترالیایی هشدار داده است که موجودیت پناه‌گاه امن هراس‌افگنان در پاکستان مشکل در راستای مبارزه با هراس افگنی ایجاد کرده است.

مک کین در این گفتگوی تلویزیونی گفته است: “بزرگترین مشکل درافغانستان لانه‌های امن هراس‌افگنان به ویژه شبکه حقانی در خاک پاکستان است، حضور امن این هراس‌افگنان در پاکستان که دارای بم اتم وکلاهک‌های هسته‌یی است، به یک درد سرمبدل شده و شکست این گروه‌ها در منطقه را با مشکل مواجه کرده است.”

این سناتور ارشد امریکایی از راهبرد تازه دونالد ترامپ برای افغانستان، استقبال کرده افزوده است: “شما باید یک راهبردی در افغانستان روی دست بگیرید که به پیروزی در این کشور بیانجامند، از اینرو من فکر می‌کنم راهبردی را که تیم مشاوریت امنیت ملی امریکا مانند جنرال مک ماستر وجنرال جیمزمتیس برای افغانستان تدوین کرده اند، در نهایت به پیروزی در این کشور خواهد انجامید”.

جان مکین درپاسخ به این پرسش که افزایش نیروی نظامی در افغانستان تا چه حد میتواند بر وضعیت در این کشور تاثیر گذار باشد، گفته است که راهبرد خروج نیروهایی امریکایی در سال ۲۰۱۴ از افغانستان یک اشتباه بود.

رییس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا گفته است:یکی از دلایلی بدترشدن وضعیت در افغانستان، اتخاذ یک راهبرد اشتباه خروج نیروی امریکایی توسط اداره باراک اوباما بود و این راهبرد اوباما یک راهبرد موفقیت در جنگ افغانستان نبود، ازینرو به دلیل همین اشتباه وضعیت در افغانستان بد ترشد و نیروهای امنیتی افغان، بیشترین تلفات را متحمل شدند.

با این همه، برخی از گزارش‌ها از وجود اختلافات در کاخ سفید بر سر افزایش نیروی آمریکایی در افغانستان پرده برمی دارند.

در طرح پیشنهادی که از سوی جنرال‌های نظامی آمریکا برای شکست بن‌بست جنگ در افغانستان برای تایید به دونالد ترامپ فرستاده شده، بر افزایش نیروی آمریکایی، تشدید حملات هوایی و افزایش صلاحیت‌های بیشتر به فرمانده‌هان امریکایی در افغانستان، تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *