• انتشار: 3 دسامبر 2016
  • ساعت: 17:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 15857
پرینت

پروژه ۲۲۰ میلیون دالری IRDP موفقترین پروژه بانک جهانی در افغانستان شناخته شد

مقامات در وزارت انرژی و آب کشور می گویند که پروژه IRDP {به هزینه مجموعی نزدیک ۲۲۰ میلیون دالر} بانک جهانی که از سوی وزارت انرژی و آب مدیریت می شود از جمله “موفق‌ترین” پروژه های این بانک در افغانستان شناخته شده است که از طریق صندوق وجهی بین المللی برای افغانستان (ARTF) تمویل می شوند.

دفتر مطبوعاتی وزارت انرژی و آب با ارسال بیانیه ای نوشته است که این ارزیابی از سوی نهاد نظارتی Management System International) MSI) که مسئول نظارت ۴ پروژه بزرگ دیگر بانک جهانی که از طریق صندوق وجهی بین المللی برای افغانستان (ARTF) بودجه بدست می آورند می باشد، انجام شده است.

بر بنیاد یافته های MSI معیارهای برجسته مانیتورینگ و نظارت از این پروژه ها شامل کیفیت اجرا و مدیریت اجرایی می باشد.

بانک جهانی ۵ پروژه بزرگ در سراسر کشور دارد که از طریق صندوق وجهی بین المللی ARTF تمویل می شوند.

این پروژه ها از سوی وزارت های انکشاف دهات، زراعت و مالداری، انرژی و آب و معارف تطبیق می شوند. این پروژه ها عبارت اند از:

۱-      پروژه IRDP در وزارت انرژی و آب

۲-      پروژه NSP در وزارت انکشاف دهات

۳-      پروژه OFWMP از طریق وزارت زراعت و مالداری

۴-      پروژه ARAP در وزارت وزارت فواید عامه و وزارت انکشاف دهات

۵-      پروژه EQUIP در وزارت معارف

بیانیه وزارت انرژی و آب افزوده است که به منظور نظارت هرچه بهتر این پروژه ها که هرکدام بیشتر از صد ها ملیون دالر هزینه دارد بانک جهانی {صندوق وجهی بین المللی} موسسه نظارتی MSI را استخدام کرده تا از روند تطبیق این پروژه های بزرگ در افغانستان بگونه ی مستقلانه نظارت کند.

این موسسه نتایج ارزیابی های خود را در سال ۲۰۱۶ هر ۳ ماه یک بار به بانک جهانی ارائه کرده است.

پروژه IRDP که مخفف Irrigation, Restoration and Development Project می باشد، پروژه احیا، بازسازی و انکشاف شبکه های آبیاری در افغانستان می باشد که از سال ۲۰۰۴ به اینسو با نام EIRP با مدیریت وزارت انرژی و آب آغاز شده است، و در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ دو بار تمدید شده است و به نامIRDP تغییر کرده است.

وزارت انرژی و آب همچنین گفته است که این پروژه در سال روان میلادی بخاطر مدیریت خوب، کیفیت کار معیاری و رضایت گسترده مستفیدین ۷۰ میلیون دالر بودجه کمک بلاعوض دیگر بدست آورد و اکنون هزینه مجموعی این پروژه نزدیک به ۲۲۰ میلیون دالر می باشد.

براساس بیانیه وزارت انرژی و آب، پروژه IRDP چهار بخش بزرگ دارد که شامل احیای سیستم آبیاری و تحکیم سواحل، حمایت از انکشاف بند ها، حفظ و مراقبت، مدیریت و انکشاف منابع آب، مدیریت پروژه و ظرفیت سازی می باشد و در سراسر کشور ۷۳۵ پروژه کوچک از طریق EIRP تطبیق شده است و اکنون ۱۸۰ پروژه دیگر در حال کاراز طریق IRDP بوده و ۱۲۰ پروژه دیگر تحت پلان است که تا ختم این پروژه در سال ۲۰۲۰ تکمیل می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *