• انتشار: 21 دسامبر 2015
  • ساعت: 16:09
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5320
پرینت

پروژه تاپی گامی موثر در راستای تشنج زدایی است

مجلس سنا/مشرانو جرگه با استقبال از پروژه انتقال گاز ترکمنستان به هند از طریق افغانستان و پاکستان (تاپی) می گوید که این پروژه یک گامی موثر در راستای تشنج زدایی و خود کفایی است.

محمد علم ایزدیار، نائب اول مجلس سنا، امروز (دوشنبه) در یک نشست خبری گفت: پروژه انتقال گاز تاپی- یک گام موثر در راستای ایجاد تشنج زدایی، فقر زدایی، ایجاد ثبات سیاسی  و حل مشکلات ترانزیتی در منطقه است.

آقای ایزدیار افزود: این پروژه می تواند در تامین امنیت افغانستان کمک کند و در توسعه روابط افغانستان با کشورهای همسایه نقش خوبی بازی کند.

او تاکید کرد که دولت باید تامین امنیت این پروژه را از اولویت های اساسی خود قرار دهد و تدابیر لازم را در زمینه امنیت بگیرد تا کارمندانی ترکمنستانی با اطمینان خاطر کار پایپ لاین را به پیش ببرند.

ایزدیار تصریح نمود که پایپ لاین انتقال گاز پروژه تاپی ۷۳۵ کیلومتر آن از خاک افغانستان می گذرد.

انار کلی هنریار، از اعضای مشرانو جرگه نیز در این نشست گفت که پروژه تاپی آغاز رفتن به سوی خود کفایی افغانستان است.

خانم هنریار افزود که این پروژه از نظر اقتصادی و سیاسی برای کشور مهم بوده و با آغاز کار آن برای ده ها هزار تن زمینه اشتغال زایی ایجاد خواهد شد.

هنریار، عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی را در بلند رفتن اعتبار تجارتی افغانستان موثر عنوان کرده گفت که این کار در توسعه تجارت و رشد صادرات کمک فراوان میکند.

وی تصریح نمود که سازمان تجارت جهانی ۱۶۲ عضو دارد که در جلسه هفته قبل این سازمان در کشور کینیا، به اتفاق آراء افغانستان نیز عضویت این سازمان را بدست آورد.

عبدالقدوس حمیدی، معین تخنیکی وزارت معادن از دیگر سخنرانان این نشست خبری گفت که پروژه انتقال گاز تاپی برای افغانستان  تنها در عرصه های گرفتن حق ترانزیت، تامین گاز مورد نیاز کشور و ایجاد اشتغال محدود نمی شود بل این پروژه منفعت های زیاد برای کشور دارد.

آقای حمیدی افزود: این پروژه تنها بعد اقتصادی نداشته بلکه با تکمیل شدن آن یک نقطه عطف در تاریخ افغانستان بوجود خواهد آمد.

وی خاطر نشان کرد که این پروژه از حد تصور آن بیشتر برای تمام کشور ها منفعت دارد.

معین تخنیکی وزارت معادن تصریح نمود که مذاکرات روی پروژه تاپی در سال ۱۹۹۰ آغاز شد و در سال ۲۰۰۸ با شامل شدن هند به این پروژه، یک بار دیگر مذاکرات روی پروژه تاپی از سر گرفته شد.

قابل ذکر است که قبل از این برخی از فعالان مدنی و مردم در برخی از ولایت ها از پروژه تاپی استقبال و حمایت کرده بودند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *