• انتشار: 21 فوریه 2019
  • ساعت: 17:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32561
پرینت
وحید مژده:

پاکستان شاید مانع سفر هیأت مذاکره کننده طالبان به دوحه قطر شود

وحید مژده آگاه مسایل سیاسی و منبع نزدیک به طالبان می‌گوید که اسلام‌آباد ممکن است برای سفر شماری از رهبران طالبان که قرار است تا چند روز آینده به قطر بروند، مشکل خلق کند.

با وقوع حمله انتحاری درمنطقه کشمیر در هفته گذشته و قبول مسئولیت این حمله انتحاری بر کاروان نیروهای هندی از سوی گروه تروریستی جیش‌المحمد، روابط هند و پاکستان به تیرگی گرایید.

هند با لحنی تند پاکستان را حامی تروریست خواند و گفت به این اقدام پاکستان جوابی دندانشکن می‌دهد.

اسلام‌آباد اما در مقابل با رد این ادعای هند از شورای امنیت سازمان ملل خواست پا درمیانی کند.

سفیر پاکستان در کابل نیز طی اظهارنظری گفت تنش میان هند و پاکستان ممکن است بر مذاکرات صلح افغانستان تأثیر منفی بگذارد.

حال یک منبع نزدیک به گروه طالبان می‌گوید که با افزایش تنش‌ها بین پاکستان و هند، ممکن است اسلام آباد مانع سفر هیأت مذاکره کننده طالبان به دوحه قطر برای دیدار با زلمی‌ خلیل‌زاد شود.  

این اظهاراتِ سفیر پاکستان در کابل واکنش‌های گسترده‌‌ای را در داخل افغانستان به دنبال داشته و باعث شد که وی به وزارت خارجه افغانستان فراخوانده شود. آگاهان با ابراز نگرانی در این پیوند، از احتمال تعهد شکنی دوباره پاکستان در روند صلح سخن گفته اند.

یک منبع نزدیک به طالبان، اما در پیوند به این اظهارات می‌گوید که ممکن  است پاکستان پس از افزایش تنش‌ها در روابطش با هند، در روند گفتگوهای صلح افغانستان مشکل خلق کند.

وحید مژده آگاه مسایل سیاسی و منبع نزدیک به طالبان می‌گوید که اسلام‌آباد ممکن است برای سفر شماری از رهبران طالبان که قرار است تا چند روز آینده به قطر بروند، مشکل خلق کند.

پنجمین دور گفتگوهای زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان قرار است در۲۵  ماه فبروری در قطر برگزار شود. گفته می‌شود که گروه طالبان هیئت ۱۵ نفری از اعضای ارشد این گروه را بر منظور پیشبرد گفتگوهای صلح با خلیلزاد مشخص کرده است.

آقای مژده بیان داشت که شماری از اعضای ارشد گروه طالبان که هم اکنون در افغانستان و پاکستان به سر می‌برند در تشکیل هیأت تازه تعیین شده طالبان برای گفتگو با خلیل‌زاد شامل می‌باشند که ایجاد موانع فراروی سفر این اعضای طالبان به قطر ممکن است شامل تهدیدهای شود که اخیرا اسلام‌آباد متوجه روند صلح افغانستان کرده است.

وی تاکید کرد که در صورت بروز موانع از سوی اسلام‌آباد فراروی سفر آن عده از رهبران طالبان شامل در هیئت مذاکره کننده که نام شان در فهرست سیاه ملل متحد قرار دارند، نشست بعدی امریکا با طالبان با مشکل روبرو خواهد شد.

او با اشاره به اظهارات عمر داودزی رییس دبیرخانه شورای صلح افغانستان مبنی بر کم صلاحیت بودن نمایندگان طالبان در نشست‌های قبلی صلح گفت که هیأت مذاکره کننده طالبان در نشست‌های قبلی با امریکا جزء اعضای پایین رتبه این گروه بوده و صلاحیت کافی نداشتند.

این آگاه مسایل سیاسی می‌گوید عباس استانکزی که تاکنون در پیشبرد مذاکرات دخیل بوده در تمام مسائل بایست با رهبری طالبان مشورت می‌کرد اما ملا برادر معاون گروه طالبان که قرار است درهیأت مذاکره کننده جدید این گروه شامل باشد از صلاحیت کافی برخوردار است.

آقای مژده اما وجود نام ملا برادر و شماری از رهبران طالبان در فهرست سیاه ملل متحد که مانع از سفر این افراد به کشورهای مختلف از جمله قطر می‌شود را عاملی دانست که پیش از این گروه طالبان را تاکنون به گزینش یک هیأت مذاکره کننده دارای صلاحیت‌های ناچیز مجبور کرده‌است و در آینده نیز ممکن است مشکل ساز شود.

پیش از این، حکومت افغانستان در اعتراض به سفر آزادانه رهبران طالبان به نشست مسکو و اسلام‌آباد که نام‌شان در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند به سازمان ملل شکایت کرده بود.  

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *