• انتشار: ۱۹ جدی ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۳:۴۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 5920
پرینت

پاکستان روز دوشنبه میزبان نشست چهارجانبه است

پاکستان روز دوشنبه (۱۱ جنوری) میزبانی نشست چهارجانبه کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا در مورد مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان را به عهده دارد.

احمدشکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه کشور امروز گفت که نمایندگانی از این چهارکشور در این نشست حضور خواهند داشت تا نقشه تدوین راه برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان بررسی گردد.

تصمیم برگزاری این نشست چهارجانبه در سفیر اخیر جنرال راحیل شریف رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل گرفته شد.

لازم به ذکر است که در نشست روز دوشنبه گروه طالبان حضور نخواهند داشت.

دور اول مذاکرات رسمی صلح میان دولت افغانستان و طالبان در جولای سال ۲۰۱۵ در شهر تفریحی مری در ۳۵ کیلومتری شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شد، اما دور دوم این مذاکرات پس از افشای خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان و اختلافات درونی طالبان پس از اعلام مرگ وی به تعویق افتاد.

عمده اختلافات درونی طالبان این بود که پس از مرگ ملا محمد عمر چه کسی رهبری این گروه را به عهده بگیرد و در مذاکرات با دولت افغانستان چه کسانی نمایندگان طالبان را به عهده داشته باشند.

گفته می شود پاکستان نفوذ کافی بر گروه طالبان دارد، اما روابط میان افغانستان و پاکستان در ماه های اخیر به شدت پر تنش بوده است. هر دو کشور یکدیگر را متهم به حمایت از تروریسم می کنند و می گویند که از خاک هایشان علیه دیگر همسایه توسط شورشیان مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که رهبران ارشد طالبان در خاک پاکستان از جمله کویته و پشاور اقامت دارند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *