• انتشار: ۵ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۳:۲۶
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 11488
پرینت

پاکستان دو تن را به ظن دسیسه چینی برای کودتا علیه دولت نواز شریف دستگیر کرد

مقامات پاکستان در دو نقطه مختلف کشورشان، دو تن را به ظن پیشنهاد و یا دسیسه چینی برای کودتای نظامی علیه دولت نواز شریف دستگیر کردند.

پاکستان با جمعیتی در حدود ۱۹۰ میلیون نفر و یکی از کشورهای دارای بمب اتم، تقریبا در نصف طول عمرش توسط نظامیان اداره شده است، و همیشه تنش هایی میان دولت مردمی و نظامی وجود داشته است.

نواز شریف نخست وزیر فعلی پاکستان در سال ۱۹۹۹ توسط یک کودتا از قدرت کنار رفت و بار دیگر در انتخاباتی در سال ۲۰۱۳ به روی قدرت آمد. گرچه نواز شریف طی انتخاباتی آزاد به قدرت رسید اما همیشه روابط او با نظامیان قدرتمند پاکستان دچار اغتشاشاتی بوده است.

پولیس پاکستان پس از آن تصمیم به دستگیری این دو فرد گرفت، که پوسترهایی از جنرال راحیل شریف در ۱۳ کلان شهر پاکستان منتشر شد که در این پوسترها از او خواسته بودند که وارد عرصه شده و کنترول کشور را بدست گیرد.

جنرال راحیل شریف رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان قرار است تا کمتر از پنج ماه دیگر بازنشست شود.

در همین حال یک سخنگوی نظامیان پاکستان ادعای این پوسترها را رد می کند و می گوید که جنرال راحیل شریف همانطور که از پیش تعیین شده است بازنشسته خواهد شد.

پولیس مردی را به نام محمد اسلام خان در یکی از شهرهای شمالی این کشور به نام بانو دستگیر کرد. این مردی در یکی از سرک های شهر همه پرسی راه انداخته بود و از مردم می خواست که رضایت مندیشان از دولت را اعلام کنند و یا اینکه تمایل دارند نظامیان قدرت را به دست بگیرند.

فرماندهی پولیس بانو در گفتگو با رویترز گفت ما اجازه نمی دهیم که کسی دولت را در یک طرف قرار دهد و نظامیان را در طرف دیگر، در حالیکه دولتی منتخب و سیستم قضایی مستقل در کشور داریم.

هفته گذشته نیز، مردی دیگر به نام محمد کامران رهبر یک حزب کمتر شناخته شده و کوچه در پاکستان در اسلام آباد دستگیر شد. وی پوسترهایی پخش کرده بود و به جنرال راحیل در این پوسترها پیشنهاد شده بود که دولت را برکنار کرده و خود قدرت را بدست گیرد.

محمد کامران هم اکنون در بازداشت پولیس بسر می برد و از او تحقیقات می شود.

لازم به ذکر است که انتخابات بعدی پاکستان در سال ۲۰۱۸ برگزار می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *