• انتشار: 8 نوامبر 2018
  • ساعت: 15:54
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30348
پرینت
شاه محمود قریسی وزیر خارجه پاکستان

پاکستان در هیچ جنگ نیابتی شرکت نخواهد کرد

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان گفت که اسلام آباد در عوض کمک های عربستان، در هیچ جنگ نیابتی شرکت نخواهد کرد.

به گزارش رها، وزیر امور خارجه پاکستان در سخنرانی در جلسه سنای این کشور در خصوص شرایط کمک های پرداختی به کشورش از سوی عربستان گفت: موضوع پنهانی در خصوص بسته اعتباری عربستان سعودی نداریم.
قریشی افزود: این بسته اعتباری بر اساس کدام تعهد یا شرایطی پرداخت نشده است.
قریشی در ادامه سخنانش با بیان اینکه پاکستان در هیچ جنگ نیابتی شرکت نخواهد کرد، اضافه کرد:اسلام آباد در عوض کمک های عربستان سعودی، شریک هیچ جنگ خارجی دیگری نخواهد شد.
وزیر خارجه پاکستان همچنین گفت:عربستان سعودی و ایران هر دو به نقش واسطه پاکستان اعتقاد دارند و وزیر امور خارجه ایران نیز در سفر اخیر خود به پاکستان، با عمران خان صدراعظم در خصوص میانجیگری جنگ یمن گفتگو کرد.
برخی از سناتوران پاکستان نیز در این جلسه از دولت فدرال درخواست کردند تا سیاست خارجی را به گونه ای تنظیم کند که پاکستان در هیچ جنگ خارجی درگیر نشود زیرا عواقب آن برای کشور ویرانگر خواهد بود.
براساس گزارش برخی رسانه ها دولت آل سعود از عمران خان صدراعظم پاکستان خواسته است برای برون رفت از گرداب جنگ یمن، میان ریاض و صنعا میانجیگری کرده و در ازای آن یک کمک مالی شش ملیارد دالری دریافت کند.
عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در دیدار با محمد مطهر العشبی سفیر دولت مستعفی یمن در اسلام آباد، بار دیگر بر آمادگی کشورش برای ایفای نقش میانجی به منظور پایان دادن به جنگ یمن در صورت توافق همه طرف های درگیر تأکید کرد. وی گفته بود که اسلام آباد از دولت منصور هادی حمایت می کند.
این درحالی است که امریکا خواستار از عربستان خواسته تا به جنگ یمن پایان دهد و حکومت عربستان هم پس از جنجال کشتن خاشقجی در وضعیت بحرانی به سر می برد و شایعه برکناری محمد بن سلمان از ولایت عهدی هم قوت گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *