• انتشار: ۱۴ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۴۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 25425
پرینت

پاکستان: تلاش های تجاری ایران، افغانستان و هند اقدامی علیه ما نیست

وزارت خارجه پاکستان گفته است که تلاش های اقتصادی سه کشور ایران، افغانستان و هند برای استفاده از بندر چابهار را به عنوان اتحادی علیه پاکستان نمی بیند.

دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه پاکستان با نشر بیانیه ای گفته است که این کشور تلاش های تجاری اخیر میان سه کشور ایران، افغانستان و هند برای استفاده از بندر چابهار ایران را به عنوان اقدامی علیه خود و دهلیز اقتصادی چین و پاکستان نمی بیند.

محمد فیصل یک سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفت: “ما به این موضوع به عنوان هیچ گونه اتحادی علیه خود نگاه نمی کنیم. تجارت ما با افغانستان، ایران و چین مانند گذشته ادامه خواهد داشت.”

وی در خصوص اولین محموله صادراتی گندم هند به افغانستان از طریق بندر چابهار ایران گفت: “انتقال گندم و دیگر مایحتاج های افغانستان چیز تازه ای نیست، زیرا پاکستان هم همواره به افغانستان کالا صادر می کند.”

او همچنین افزود که موضع همیشگی پاکستان این است که افغانستان به عنوان کشوری محصور به خشکی این حق را دارد تا از طریق هر کشور همسایه ای اقدام به ترانزیت کالا نماید.

فیصل علاوه کرد: “همانطور که ایرانی ها نیز پیش تر گفته اند، بندر چابهار و بندر گوادر (پاکستان) مکمل یکدیگرند.”

لازم به ذکر است که هند هفته گذشته با ارسال اولین محموله گندم خود به افغانستان از طریق بندر چابهار، عملا استفاده از بندرچابهار را برای ترانزیت کالا میان سه کشور آغاز کرد.

همچنین افغانستان و هند تابستان سال جاری نیز کارگوی هوایی را میان خود راه اندازی کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *