• انتشار: 19 ژوئن 2016
  • ساعت: 17:01
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 10189
پرینت
سرتاج عزیز:

پاکستان تاسیسات نظامی خود در تورخم را می سازد

سرتاج عزیز، مشاور امور بین ‌المللی و امنیت ملی نخست ‌وزیر پاکستان اعلام کرد که کار ساخت تاسیسات نظامی در تورخم ادامه می یابد و اعمار این تاسیسات نیازمند اجازه از هیچ کشوری دیگر نیست.

آقای عزیز پس از برقراری آتش بس میان نظامیان افغانستان و پاکستان گفت: پاکستان با ساخت تاسیسات مرزی در تورخم هیچ توافقنامه‌ای را با افغانستان نقض نمی ‌کند.
او همچنان گفت که ساخت تاسیسات از سوی پاکستان خلاف قوانین بین‌المللی نبوده و در صورت حملات دوباره افغانستان به آن پاسخ قاطعی داده خواهد شد.
این مقام تاکید کرده که پاکستان تاسیسات جدید را در محدوده خاک خود می سازد بنابر این نیاز نیست در این باره با کشوری مشوره کند یا اجازه بگیرد.
به گفته ای سرتاج عزیز، کشورش در سال ۲۰۱۴ افغانستان را از ساخت تاسیسات نظامی در مرز تورخم آگاه کرده بود اما تا کنون پاسخ جدی از سوی کابل دریافت نکرده است.
به نقل از خبرگزاری اکسپرس تریبیون، مشاور امور بین‌الملل نخست ‌وزیر پاکستان تاکید کرده تا زمانی که مدیریت مرزی در امتداد خط دیورند به ویژه مرز تورخم شکل نگیرد، جلوگیری از تردد تروریستان، افراط‌گرایان و قاچاقبران از این مرز امکان پذیر نیست.
درگیری میان نیروهای مرزی دو کشور روز یک شنبه هفته گذشته پس از آن آغاز شد که نظامیان پاکستان قصد داشتند تاسیسات نظامی در تورخم ایجاد کنند که نیروهای مرزی افغانستان مانع آن شدند.
این درگیری ها تا روز چهار شنبه به طور پراگنده ادامه داشت.
در این درگیری ها سه تن از سربازان مرزی افغانستان کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده اند.
این در حالی است که پاکستان از کشته شدن یک جنرال ارتش خود در این درگیری ها خبر داد.
در همین حال سرتاج عزیز گفته است برای جلوگیری از رفت و آمد افراد غیر مسوول و مشکوک از هر دو کشور، از یک ماه قبل اسلام آباد به کابل گفته بود که ورود افراد بدون ویزا ممنوع است.
آقای عزیزهمچنان تاکید کرده است همواره دولت کابل شاکی است که تمامی تروریست ها از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند بنابر این، اسلام‌آباد با در نظر گرفتن همه این موارد برای تقویت مدیریت مرزی تصمیم گرفته که این تاسیسات را در محدوده خاک پاکستان اعمار کند.
این در حالی است که درگیری در تورخم و اعمار تاسیسات نظامی از سوی پاکستان واکنش های تند مقامات و شهروندان افغانستان را در قبال داشت و گفته شده که ساخت این تاسیسات که شامل اعمار یک دروازه وردوی بزرگ می شود قابل پذیزیش برای دولت افغانستان نیست.

##بخدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *