• انتشار: 23 جولای 2017
  • ساعت: 11:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22826
پرینت

پاکستان به ۷۰۰ هزار مهاجر افغانستانی مدرک اقامتی می دهد

دولت پاکستان با افغانستان توافق کرده است که به حدود ۷۰۰ هزار مهاجر بدون مدرک در این کشور، مدرک اقامتی صادر کند تا اقامت آنان قانونی شود. این روند از ماه آینده شروع می شود.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران کشور می‌گوید این وزارتخانه برای حل مشکلات مهاجران افغان بدون مدرک در پاکستان، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

اقای میاخیل می‌گوید که روند ثبت نام و توزیع کارت‌های مهاجرت در ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان، سه روز پیش به صورت آزمایشی آغاز شده، اما توزیع مدارک به طور رسمی در تاریخ ۱۶آگست سال جاری میلادی شروع می‌شود.

به گفته وی، این روند در مدت شش ماه کامل خواهد شد.

در حال حاضر نزدیک به دو میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی می‌کنند که از این میان، بیش از یک میلیون و دو صد هزار آنها دارای مدرک هستند و حدود ۷۰۰ صد هزار دیگر بدون مدرک مهاجرتی زندگی می‌کنند.

وزارت مهاجران از تمامی مهاجران بدون مدرک در پاکستان خواسته است تا در روند قانونمندسازی حضور شان در این کشور شرکت کنند. این وزارتخانه می‌گوید در کارت‌های جدیدی که برای افغان‌ها داده می‌شود مدت اعتبار آن ذکر نشده است.

در حال حاضر مدت اعتبار مدارک بیش از یک میلیون افغان که در پاکستان با مدرک مهاجرت زندگی می‌کنند، پایان سال ۲۰۱۷ میلادی است. اما در مورد سرنوشت آنها هنوز تصمیم خاصی گرفته نشده است.

به باور برخی کارشناسان، دولت پاکستان همواره از مهاجران افغان به عنوان ابزار فشار سیاسی علیه دولت افغانستان استفاده کرده است. از آزار واذیت مهاجران افغانستان در پاکستان هم بارها گزارش‌هایی منتشر شده است.

چند ماه پیش دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی “بدرفتاری‌های” دولت پاکستان با پناهجویان افغان در این کشور را مورد انتقاد قرار داد و از سازمان ملل متحد و کشورهای کمک‌کننده خواست به پاکستان فشار وارد کنند تا از بدرفتاری و اخراج پناهجویان افغان دست بردارد.

دولت افغانستان امیدوار است که با قانونی‌شدن اقامت مهاجران افغان در پاکستان مشکلات آنان کمتر شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *