• انتشار: 5 سپتامبر 2016
  • ساعت: 13:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13036
پرینت
حنیف اتمر:

پاکستان به ما دروغ گفت/امیدی به پاکستان نیست

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری گفته است که پاکستان به افغانستان دروغ گفت و هیچ امیدی نیست که این کشور در مذاکرات صلح با طالبان به دولت افغانستان کمک کند.

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کشور در گفتگویی با رادیوآزادی اروپا گفت که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور به پاکستانی ها گفته است که هیچ امیدی نیست که آنها بتوانند به افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان کمک کند.

آقای اتمر افزود “پاکستانی ها وعده داده بودند که علیه کسانی که صلح نمی خواهند اقدام کند، اما پاکستان به این وعده اش عمل نکرد و به ما دروغ گفت.”

خامه پرس نیز نوشته است؛ آقای اتمر در پاسخ به پرسشی مبنی بر صداقت پاکستان در امر مبارزه با تروریزم گفت: “اسلام آباد گفته بود که رهب طالربان در پاکستان نیست، اما پس از اینکه ملا اختر محمد منصور توسط هواپیمای بی سرنشین آمریکایی در خاک پاکستان کشته شد، مشخص گردید که او هویت پاکستانی داشته و با پاسپورت این کشور مسافرت می کرده است.”

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری همچنین علاوه کرد ما از آنها (پاکستانی ها) صراحتا پرسیده ایم که چرا دروغ می گویند؟ آیا پروسه صلح به نفع شما هم نیست؟ تروریزم علیه خودتان نیز به پا می خیزد، همانطور که هم اکنون نیز به پا خواسته است.

آقای اتمر اظهار امیدواری کرد که سران پاکستانی به این موضوع به طور منطقی فکر کنند و توجه نمایند.

لازم به ذکر است که دولت افغانستان پس از برگزاری چندین نشست گروه همکاری های چهارجانبه برای مذاکرات صلح با اشتراک پاکستان، افغانستان، چین و آمریکا قرار بود به طور مستقیم با شورشیان طالبان وارد مذاکرات شود، اما این گروه سرانجام اعلام کرد که در مذاکرات صلح شرکت نمی کند.

همچنین گفتنی است که طی جلسات گروه همکاری های چهارجانبه توافق گردید تا علیه گروه هایی که به پروسه صلح نمی پیوندند و خشونت را انتخاب می کنند اقدام نظامی جدی صورت بگیرد.

از سویی دیگر، مقامات کشور همواره پاکستان را متهم کرده اند که این کشور برای گروه های شورشی و تروریستی از جمله طالبان و شبکه حقانی پناهگاه داده است، و این شورشیان با استفاده از خاک پاکستان علیه افغانستان حملات تروریستی طرح ریزی می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *