• انتشار: 12 فوریه 2017
  • ساعت: 12:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18683
پرینت

پاکستان برای مقابله با تهدید داعش در افغانستان باید با ایران و روسیه وارد گفتگو شود

یک دپیلمات ارشد پاکستان گفته است که کشورش برای مقابله با افزایش تهدیدهای داعش در افغانستان باید با روسیه و ایران وارد گفتگو شود تا ببیند این کشورها چه کمکی در این راستا می توانند انجام دهند.

«نجم الدین شیخ» معاون اسبق وزیر خارجه پاکستان روز گذشته گفت همزمان با نشست پیش رو در مسکو که در خصوص صلح افغانستان برگزار می گردد، پاکستان نیز با در نظر داشت اینکه صلح افغانستان کلید صلح و ثبات منطقه است، برای مقابله با افزایش تهدیدهای گروه داعش و دیگر عناصر مخالف در افغانستان، باید با روسیه و ایران وارد گفتگو شود تا ببیند این کشورها چه کمکی در این زمینه می توانند انجام دهند.

نجم الدین شیخ که در جلسه پرسش و پاسخی تحت عنوان «پاکستان و افغانستان: توهمات و واقعیت ها» حضور داشت، گفت که دو کشور ایران و روسیه با توجه به اینکه هم اکنون تقریبا ۳۸ فیصد افغانستان تحت نفوذ طالبان و یا مناطق در حال درگیری است، نمی خواهند که گروه داعش به این معضل اضافه شده و او هم جای پای خود را در افغانستان باز کند.

به گفته وی، در نشست پیش رو در خصوص وضعیت و صلح افغانستان که در مسکو برگزار می گردد، این بار افغانستان نیز دعوت شده است، و حتی روسیه اصرار بر این دارد که نمایندگانی از طالبان نیز در این جلسه حضور داشته باشند. “پاکستان نیز در این جلسه باید تجربیات و حمایت خود را برای تامین صلح در افغانستان پیشنهاد کند.”

او گفت علاوه بر آن، تاثیرات بی ثباتی ها، قاچاق مواد مخدر، و مهاجرت افغان ها بر اقتصاد پاکستان نیز باید در این نشست مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.

نجم الدین افزود صلح و ثبات در افغانستان پیش نیازی برای ثبات و پیشرفت پاکستان محسوب می گردد.

وی علاوه کرد در حالیکه هم اکنون چند دستگی در طالبان ایجاد شده و حتی برخی از اعضای این گروه به داعش و یا دیگر عناصر شورشی پیوسته اند، اما گفتگوهای دولت افغانستان با دفتر سیاسی این گروه (طالبان) در قطر همچنان برقرار است.

معین اسبق وزیر خارجه پاکستان خاطر نشان کرد “چند دستگی میان طالبان بسیار خطرناک است. و قدرت های منطقه ای نیز از بازتاب این چند دستگی آگاه هستند؛ اما در این سناریو، دفتر سیاسی طالبان در قطر می تواند آدرسی برای این گروه باشد.”

آقای شیخ اما گفت که عناصری در داخل کابل وجود دارند که نمی خواهند صلح و ثبات در افغانستان باز گردد، زیرا هرج و مرج به آنها این امکان را فراهم می کند تا به کشت و تجارت پر سود مواد مخدر خود ادامه دهند.

به گفته وی، پاکستان نیز تاکنون آسیب بسیاری از چند جبهه که نمی خواهند صلح به افغانستان باز گردد، دیده است. “این عناصر همان هایی هستند که گفتگوهای دو سال پیش با طالبان را با نشر خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان به خطر انداختند.”

نجم الدین شیخ معین اسبق وزیر خارجه پاکستان در پایان همچنین به موضوع دولت جدید آمریکا اشاره کرد، و گفت هنوز کاملا مشخص نیست که آیا آمریکا سیاست خود در قبال افغانستان را ثابت نگه می دارد، و یا اینکه دولت آقای ترامپ کمک های میلیاردی در بخش امنیت افغانستان را متوقف می کند. “دولت آمریکا تا کنون میلیارد ها دالر برای تامین امنیت افغانستان مصرف کرده است که هنوز موفق نشده است، اما توقف کمک های امنیتی می تواند به بحرانی بیشتر در افغانستان منجر گردد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *