• انتشار: ۸ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۱۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28498
پرینت
از سوی وزارت امور خارجه

پاسپورت‌های سیاسی به شکل غیر قانونی برای افراد فاقد صلاحیت صادر شده است

یافته‌های یک گزارش تحقیقی نشان می‌دهد که وزارت امور خارجه افغانستان در جریان سال‌های گذشته صدها جلد پاسپورت سیاسی را به شکل غیرقانونی و به افراد غیر واجد شرایط توزیع کرده است.

روزنامه «هشت صبح» گزارش داده ده‌ها جلد از پاسپورت‌های سیاسی به شکل غیرقانونی در اختیار شماری از خانواده‌های سرشناس افغانستان قرار گرفته است.

از سویی هم برخی از اعضای پارلمان افغانستان مدعی شدند که شماری از مقام‌های وزارت امور خارجه این کشور، به نام کارمندان دولت، به دوستان و اقارب‌شان پاسپورت سیاسی گرفته‌اند.

آمارهای وزارت امور خارجه افغانستان نشان می‌دهد که تا اکنون ۴۸۴۰ جلد پاسپورت سیاسی از سوی این وزارت توزیع شده است.

براساس این گزارش، از کارشناس سیاسی گرفته تا اعضای خانواده‌ی مارشال محمدقسم فهیم، خانواده‌ی احمدشاه مسعود، خانواده‌ی سلطنتی، مشاوران، کارمندان دولت، مدیران و افراد متفرفه، پاسپورت سیاسی به دست آورده‌اند.

با این هم اسناد نشان می‌دهد که رقم‌ درشتی از پاسپورت‌های سیاسی این کشور به نام معینان، کارمندان وزارت خارجه، کارمندان دولت، مشاوران و وزیران بیرون کشیده شده و هیچ مشخص نیست که آیا واقعاً این پاسپورت‌های سیاسی در اختیار همین افراد قرار گرفته و یا به نام این افراد پاسپورت سیاسی بیرون کشیده شده است.

در مورد این ابهام، وزارت امور خارجه افغانستان با وجود درخواست مکرر اعضای مجلس نماینده‌گان این کشور به آن پاسخ نداده است.

در یک مورد در این گزارش آمده که یکی از سفیران کشور آشپز خود را به نام کارمند وزارت خارجه معرفی کرده و با دریافت پاسپورت برای این فرد از سوی وزارت خارجه، او را به یکی از کشورهای مهم امریکای شمالی برده بود، فردی که در فرجام پا به فرار گذاشت.

براساس این گزارش، توزیع پاسپورت سیاسی به افراد غیرمستحق از سوی وزارت امور خارجه افغانستان سبب شده که اعتبار پاسپورت سیاسی این کشور در کشورهای دیگر آسیب ببیند.

از سوی دیگر، مسئولان وزارت امور خارجه افغانستان در گفت‌وگو با روزنامه هشت صبح گفته‌اند که پاسپورت‌های خلاف قانون توسط حکم رییس جمهوری، رییس اجرایی و وزیر خارجه این کشور صادر شده است.

این وزارت همچنان از جمع‌آوری پاسپورت‌های سیاسی خلاف قانون نیز خبر داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *