• انتشار: 15 ژوئن 2015
  • ساعت: 15:41
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 139
پرینت

پارلمان تعرفه واردات سیگار را به صد درصد افزایش داد

نمایندگان پارلمان در جلسه امروز خود تعرفه واردات سیگار را از بیست درصد به صد درصد افزایش دادند.

ماده بیستم قانون کنترل تنباکو و دخانیات کشور که به تعرفه واردات سیگار می‌پردازد، در نشست عمومی امروز مجلس نمایندگان با اکثریت آرا تعدیل شد.

کمیسیون صحت، جوانان و ورزش مجلس نمایندگان می‌گوید در حال حاضر واردات سیگار به افغانستان، بیش از دو میلیارد دالر در سال است.

صالح محمد سلجوقی، نماینده پارلمان هنگام ارائه طرح تعدیل این قانون به مجلس گفت دو نظریه افزایش تعرفه تا پنجاه درصد و افزایش تا صد درصد مطرح شده است.

اما طرح افزایش مالیات گمرکی واردات سیگار تا پنجاه درصد با مخالفت شماری از نمایندگان مجلس قرار گرفت.

عبدالودود پیمان، نماینده مردم قندوز گفت: “تمام تاجرانی که به کشور سیگار وارد می‌کنند،پاکستانی هستند. قیودات را صد درصد بسازید حتی بالاتر از آن.”

به دنبال بحث‌های طولانی در این باره، موضوع تعدیل ماده بیستم قانون کنترل تنباکو و دخانیات به رای‌گیری گذاشته شد.

آنگونه که عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس، در پایان رای‌گیری اعلام کرد، تنها ۱۲ نفر از ۱۲۵ نماینده حاضر در جلسه امروز به افزایش صد درصدی تعرفه واردات سیگار، رای منفی دادند.

این اقدام مجلس در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی در روز جهانی مبارزه با تنباکو، مقام‌های وزارت صحت عامه اعلام کردند که نتایج به دست آمده از یک تحقیق نشان می‌دهد که تنها در کابل ۳۵ درصد از مردان بالای پانزده سال سیگار می کشند.

مقام‌های وزارت صحت افغانستان و سازمان بهداشت جهانی از دسترسی آسان شهروندان این کشور، به ویژه جوانان به تنباکو و فرآورده‌های آن ابراز نگرانی کرده بودند.

افغانستان کشوری است که سیگار در آنجا ارزان است و علاوه بر آن، استفاده از چلم/ قلیان نیز در سال‌های اخیر بخصوص در میان جوانان افزایش یافته است.

دولت افغانستان کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی برای کنترل دخانیات را امضا کرده است.

سال گذشته نیز مجلس نمایندگان افغانستان، قانون ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی را تصویب کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *