• انتشار: ۳۰ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۹:۰۱
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 5329
پرینت
وزارت دفاع:

‘ولسوالی سنگین در کنترول دولت است’

وزارت دفاع ملی کشور خبرهای منتشر شده مبنی بر سقوط ولسوالی سنگین در هلمند را رد می کند و می گوید که کنترول این ولسوالی در دست دولت است و تنها چند پوسته به دست طالبان افتاده است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع سخنان معاون والی هلمند را نیز رد کرده و می گوید طی ۴۸ ساعت گذشته تنها ۱۵ نیروی امنیتی در سراسر کشور به شهادت رسیده اند.

پیش تر محمد جان رسول یار معاون والی هلمند در نامه ای سرگشاده از طریق صفحه فیس بوک خود به رئیس جمهوری نگاشته بود که اگر کمک به هلمند نرسد احتمال سقوط این ولایت وجود دارد.

وی همچنین گفته بود که در در جریان درگیری های اخیر میان نیروهای امنیتی کشور و شورشیان طالبان بیش از ۹۰ تن از نیروهای امنیتی کشور کشته شده اند و شمار دیگر نیز زخمی شده اند.

شورشیان طالبان نیز گفتند که ولسوالی سنگین را به طور کامل در تصرف خود دارند، اما مقامات در وزارت دفاع کشور می گویند که تنها چند پوسته امنیتی در تصرف این گروه قرار دارد و ولسوالی سقوط نکرده است.

آقای وزیری با اذعان به اینکه در ولایت هلمند جنگ جریان دارد گفت که در این ولایت بیشتر از جنگ استخباراتی در جریان است.

وی همچنین افزود که در ۶ ولسوالی این ولایت از جمله واشیر، نوزاد، خان نشین، سنگین، گرشک و نادعلی جنگ در جریان است، و تاکنون بیش از ۲۰۰ تن از شورشیان طالبان در این نبردها کشته شده اند.

مقامات در وزارت داخله کشور نیز می‌گویند به دنبال شکست طالبان در ولایت شمالی کندز، افراد این گروه دوباره به جنوب کشور بازگشته و در تلاشند تا هلمند را به مرکز اصلی خود تبدیل کنند و با درآمد کشت خشخاش، هزینه جنگ را فراهم کنند.

مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند هم اکنون در ۱۵ ولایت افغانستان به‌ویژه ولایت‌های جنوب و جنوب‌غربی هلمند، نیمروز، فراه، زابل، قندهار و ارزگان جنگ با طالبان جریان دارد.

گروه طالبان اما ادعا می‌کند که افراد این گروه نه تنها ولسوالی سنگین، بلکه مناطق دیگری را هم در هلمند به تصرف خود در آورده‌اند و به نیروهای دولتی تلفات سنگینی وارد کرده‌اند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *