• انتشار: ۷ قوس ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 30751
پرینت

وعده کمک ۴۷۴ ملیون یوریی اتحادیه اروپا به افغانستان

اتحادیه اروپا در کنفرانس ژنو، توافقنامه مالی ۴۷۴ میلیون یورویی برای کمک به اصلاحات بخش دولتی و خصوصی، بهداشت، اجرای قانون و انتخابات در افغانستان را امضا کرد.

به گزارش رها، کمسیون اتحادیه اروپا در جریان نشست دیپلمات‌های ارشد کشورهای مرتبط با مسئله افغانستان در ژنو اعلام کرد: ارائه بسته کمکی به ارزش ۴۷۴ میلیون یورو (۵۳۵ میلیون دلار) برای ایجاد اصلاحات در بخش های عمومی،‌ بهداشت، حاکمیت قانون، مهاجرت و مسائل مربوط به مهاجرت و آوارگان داخلی در افغانستان توافق صورت گرفته است.

نوین میمیکا،‌ رئیس این کمسیون در جریان امضای این توافق‌نامه با محمد همایون قیومی وزیر مالیه گفت: “اتحادیه اروپا برای ایجاد یک آینده بهتر در کنار دولت و مردم افغانستان است. بسته کمک های جدید اتحادیه اروپا مجموعا ۴۷۴ میلیون یورو است.

وی ابراز امیدواری کرد که این بسته به حل چالش های صلح و امنیت و ایجاد اقتصاد پایدار در افغانستان کمک کند.

میمیکا تصریح کرد که اتحادیه اروپا قصد دارد با تلاش های مشترک با دولت افغانستان وابستگی این کشور به کمک ها را کاهش دهند. وی تأکید کرد که سرمایه گذاری در افغانستان به نفع همه شهروندان این کشور خواهد بود.

براساس گزارش کمسیون اروپایی، از مجموع بسته کمکی کمسیون اتحادیه اروپا ۳۱۱ میلیون یورو برای حمایت از دولت افغانستان جهت پیشبرد اصلاحات، ۸۰ میلیون یورو برای بهبود وضعیت سلامت و تغذیه مردم این کشور، ۳۱ میلیون یورو برای حمایت اداره کل دادگستری، ۳۷ میلیون یورو در بخش مهاجرت و آوارگان داخلی در افغانستان و ۱۵٫۵ میلیون یورو نیز برای حمایت از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۲۰۱۹ است.

گفتنی است کنفرانس بین المللی افغانستان (۲۷-۲۸ نوامبر ۲۰۱۸) به میزبانی سازمان ملل متحد و با حضور مقام های ارشد دولت افغانستان از جمله محمد اشرف غنی،‌ رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی در مقر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس در حال برگزاری است.

بررسی چالش ها در زمینه توسعه اقتصادی و جلب حمایت بین المللی برای کمک مالی و اقتصادی به افغانستان و همچنین اعلام همبستگی جهانی با مردم و دولت در مسیر نیل به صلح و ثبات از اهداف این کنفرانس است.

این کنفرانس فرصتی برای ارزیابی تلاش‌های دولت افغانستان در انجام اصلاحات و تمدید تعهدات ۱۵٫۲ میلیارد دلاری حامیان این کشور در کنفرانس سال ۲۰۱۶ بروکسل به‌شمار می‌رود.

طرف‌های بین‌المللی طی کنفرانسی در سال ۲۰۱۱ در بن، در خصوص برنامه گذاری “دهه تحول” برای افغانستان به توافق رسیدند. طی این مدت، مبلغ کلانی از سوی جامعه بین‌المللی به افغانستان وعده داده شد تا این کشور به خودکفایی در سال ۲۰۲۴ دست باید.

کنفرانس وزرای امور خارجه دولت‌های حامی افغانستان در سال ۲۰۱۲ (توکیو) و ۲۰۱۶ (بروکسل) را می‌توان از بزرگترین گردهمایی‌های بین‌المللی درباره این کشور دانست تا جایی که تعهد جامعه جهانی برای سالیان پس از آن به بیش از ۱۵ و ۱۶ میلیارد دلار رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *