• انتشار: ۷ دلو ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۰:۳۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6487
پرینت
دیده بان حقوق بشر:

“وضعیت حقوق بشری در افغانستان پیشرفتی نداشته است”

دیده بان حقوق بشر امروز چهارشنبه در گزارش سالانه خود نوشت که دولت افغانستان نتوانسته است وضعیت حقوق بشری را در کشور بهبود بخشد.   

پاتریسیا گاسمن محقق ارشد دیده بان حقوق بشر برای افغانستان در این گزارش نوشت “دولت وحدت ملی افغانستان فرصت هایی را که می توانست وضعیت حقوق بشری را در این کشور بهبود بخشد از دست داده است.”

وی همچنین افزود “همانطور که اصلاحات در این دولت صورت نگرفته است، ضروری ترین نکات حقوق بشری برای زندانیان، زنان و رسانه ها نیز در این کشور رعایت نشده است.”

دیده بان حقوق بشر همچنین می گوید که کشورهای کمک کننده که کمک هایشان برای افغانستان بسیار ضروری تلقی می شود باید با مقامات افغانستان در این زمینه بیشتر کار کنند تا دستاوردهای حقوق بشری که در سال ۲۰۰۱ بدست آمد از بین نرود.

قابل ذکر است که دیده بان حقوق بشر در گزارش ۶۵۹ صفحه ای خود که وضعیت حقوق بشری را در بیش از ۹۰ کشور دنیا ارزیابی کرده، در خصوص افغانستان گزارشی نه چندان خوب ارایه می کند.

این گزارش از قتل فرخنده تا کشته شدن صدها غیرنظامی در حملات انتحاری و بمب های کنار جاده ای توسط شورشیان مسلح نیز سخن زده است.

دیده بان حقوق بشر همچنین حملات و آدم ربایی های گروه های طالبان و داعش را نیز در گزارش خود گنجانده است.

این نهاد همچنین می نویسد با وجود طرح های عملی ارائه شده توسط دولت برای ریشه کن کردن شکنجه زندانیان توسط نیروهای دولتی، اما همچنان این موارد در سال ۲۰۱۵ در افغانستان افزایش به خود گرفت.

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود همچنین به موضوع حمله هواپیمای آمریکایی به بیمارستان داکتران بدون مرز در شهر کندز اشاره کرد که منجر به کشته شدن ۴۲ تن گردید.

این نهاد در این خصوص گفت “تحقیقاتی که در خصوص حمله به شفاخانه داکتران بدون مرز در کندز صورت گرفت خطای انسانی را علت اصلی این ماجرا عنوان کرد اما بسیاری از سوال ها درباره این رویداد بی پاسخ باقی ماند.”

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *