• انتشار: ۳ ثور ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۳:۵۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 33977
پرینت

وزیر معارف: نصاب تعلیمی در دو سال آینده تغییر می‌کند

میرویس بلخی، وزیر معارف، در سفر به هرات از تغییر نصاب تعلیمی طی دو سال آینده خبر داد.

به گفته‌ی وی، نصاب تعلیمی در سال جاری و آینده با توجه به نیازمندی روز تغییر خواهد کرد.

«کم شدن حجم کتاب‌ها، تغییر محتوا، کاربردی شدن مضامین و آماده شدن کتاب‌ها بر مبنای رشته‌بندی دوره‌ی‌ لیسه» از تغییراتی است که آقای بلخی به آن اشاره دارد.

 او هم‌چنان تأکید کرد برای این امر، بودجه و زمان مناسب نیاز است تا وزارت معارف به نتیجه مورد نظرش دست یابد.

وزیر معارف در حالی از تغییر نظام آموزشی در آینده خبر می‌دهد که نظام آموزشی فعلی مورد انتقاد شمار زیادی از شهروندان قرار گرفته است.

 از دید فعالان آموزش و پرورش، آن‌چه وزیر معارف در مورد تغییر در نظام آموزشی گفته نشان می‌دهد که رهبری وزارت معارف، بیش‌تر به بُعد ظاهری، مانند کم کردن تعداد و حجم کتاب‌های درسی، «با دید تنگ و کوتاه‌مدت توجه دارد».

 آنان تاکید می‌کنند این رویکرد نمی‌تواند واقعیت‌ها و نیازهای عینی جامعه و نظام آموزشی را انعکاس بدهد و یا هم تاثیر چشم‌گیر در کیفیت معارف داشته باشد.

افغانستان در طول ۱۸ سال گذشته شاهد رشد نسبی در نظام آموزشی بوده است. در طول این سال‌ها، دولت و همکاران بین‌المللی بیش‌ترین توجه را به دست‌رسی زودهنگام به امکانات آموزشی اولیه معطوف داشتند.

حالا اما کارشناسان آموزش و پرورش بر تغییر محتوای کیفی نصاب آموزش و پرورش تأکید دارند.

 از دید فعالان حوزه آموزش و پرورش، دولت باید با در نظر داشت شرایط عینی جامعه وارد عمل شده و دست به اصلاح ساختاری و بنیادی نصاب معارف بزند.

آگاهان حوزه آموزش و پرورش به مدیریت دانش به عنوان تغییر مورد نیاز دیگر اشاره می‌کنند. نظام آموزشی، مکاتب و نهادهای آموزشی باید بیش‌تر نقش مدیریت دانش را به عهده بگیرند.

به گفته کارشناسان عرصه آموزش، در حال حاضر بیش‌ترین توجه روی حفظ معلومات صورت می‌گیرد. رسم حفظ معلومات تاریخ طولانی در افغانستان دارد.

از دید آگاهان، کم کردن حجم کتاب‌های درسی و ادغام مضامین مرتبط به هم نیز تکیه بر اصل حفظ معلومات دارد.

تدریس تفکر انتقادی و تحلیلی، مدیریت دانش، هدف‌مند ساختن و مسلکی ساختن نظام آموزش از تغییرات دیگری است که آگاهان به آن تکیه دارند.

صحبت‌ها از تغییر نصاب تعلیمی معارف در حالی ردوبدل می‌شود که در سال ۲۰۱۸، افغانستان نتوانست حضورش را در فهرست رقابت‌های جهانی بهترین نصاب تعلیمی ثبت کند.

 فرسودگی مواد آموزشی و نصاب تعلیمی کهنه، از دلایل نبود اسم افغانستان در این فهرست خوانده شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *