• انتشار: 20 جولای 2017
  • ساعت: 15:52
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22781
پرینت

وزیر عدلیه کود جزا را معرفی کرد

داکتر عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه کشور کود جزای کشور را معرفی کرد و گفت: جرایم با توجه به اصول واستندردهای ملی، بین المللی وتئوری های حقوق جزا در کود جزا تفکیک و در دو کتاب زیر عنوان های احکام عمومی و جرایم و جزاها دسته بندی شده است.

او امروز پنجشنبه در کابل گفت که جرایم نسل کشی، جرایم ضد بشری، جرایم جنگی و جرایم تجاوز علیه دولت به تأسی از اساسنامه دیوان جزائی بین المللی و سند نهایی “کنفرانس روم” پیشبینی شده و جرم های مذکور برای اولین بار وارد نظام حقوقی کشور می شود.

وزیر عدلیه همچنان گفت: جرایم فساد اداری در مطابقت با میثاق مبارزه علیه فساد اداری برای اولین بار آنگونه که در میثاق مذکور ذکرشده جرم انگاری گردیده و برای مرتکبین آن جزا پیشبینی شده است.

وی تأکید کرد که جرایم سایبری برای اولین بار وارد نظام حقوقی کشور می شود و نبود آن هم از لحاظ امنیتی و هم از لحاظ اقتصادی برای کشور زیان آور است.

آقای انور گفت: به صورت کل تمام احکام جزایی قوانین نافذ که به بیش از ۵۰ قانون می رسد در عرصه های مدنی، تجاری و اقتصادی شامل گمرکات، معادن، مالیات، ساحات فرهنگی واجتماعی؛ در کود جزا تنظیم گردیده است.

وزیر عدلیه با اشاره به نکات و ویژه گی های مهم کود جزا در مورد جرایم فساد اداری افزود: جرایم فساد اداری بر اساس کنوانسیون های بین المللی مبارزه با فساد اداری وضرورت های داخلی تهیه و تنظیم شده است.

وزیر عدلیه گفت که جمع آوری و تنظیم احکام جزایی درکود جزا، موجب تسهیل اجراآت مراجع عدلی و قضایی و وکلای مدافع و اتخاذ تصامیم جانب محاکم هنگام رسیدگی به قضایای جرمی خواهد شد و پراکندگی و تشتتی که در عرصه احکام جزایی موجود است، رفع می گردد.

کود جزا حاوی ۹۴۰ ماده است که در شانزده باب و ۱۱۳ فصل، به داخل دو کتاب تهیه و ترتیب شده است.

کود جزا براساس فرمان تقنینی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، در چهاردهم حوت ۱۳۹۵ توشیح شده و در ۲۵ ثور سال ۱۳۹۶ در جریده رسمی به نشر رسیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *