• انتشار: ۲۴ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۰۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28229
پرینت

وزیر دفاع پیشین آمریکا: ترامپ در افغانستان استراتژی ندارد

«لئون پانتا»، وزیر دفاع پیشین و رئیس اسبق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفته است که سری نگه ‌داشتن اطلاعات جنگ در افغانستان می تواند به معنای «نداشتن استراتژی» از سوی دولت ترامپ باشد.

صدای آمریکا نوشته است که «لئون پانتا»، وزیر دفاع پیشین آمریکا، به روزنامۀ «بوستون گلوب» گفته است: «آنان (ترامپ و نظامیان آمریکایی) از طریق سری نگه داشتن معلومات تلاش می کنند تا حقیقتی را پنهان کنند و آن این است که آنها استراتژی ندارند.»

این در حالی است که دونالد ترامپ سال گذشته استراتژی جدید آمریکا را برای افغانستان و جنوب آسیا اعلام کرد که به گفتۀ مقام‌های آمریکایی و افغان این استراتژی کارآمد و مؤثر بوده است؛ منتقدان اما می گویند که این استراتژی، هیچ تأثیری روی تضعیف قدرت تروریست ها، تقویت نیروهای امنیتی و اراده رژیم های حامی تروریزم به منظور مداخله در امور افغانستان از طریق حمایت از تروریزم نداشته است.

اظهارات آقای پانتا در پیوند با گزارش اخیر نهاد بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان ـ سیگار- است که در آن از کاهش بیش از ۱۰ درصدی – حدود ۳۶ هزار نظامی – قوای امنیتی افغانستان در جریان یک سال خبر داده شده است.

در پی نشر گزارش سیگار شماری از قانون گذاران امریکایی نیز از سری نگهداشتن معلومات مرتبط با جنگ افغانستان انتقاد کرده اند.

«استفان لینچ»، عضو مجلس نمایندگان آمریکا نیز، ضمن انتقاد از سری نگه داشتن معلومات جنگ در افغانستان، می گوید که نظامیان آمریکایی شرایط را برای اعضای کنگره که می خواهند از نزدیک اوضاع افغانستان را بررسی کنند، دشوار کرده اند.

روزنامۀ بوستون گلوب به نقل از جنرال جان نیکلسون؛ فرمانده ناتو و نیروهای آمریکایی در افغانستان نوشته است که معلومات در مورد نظامیان افغانستان به درخواست اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان سری نگه داشته شده است.

با وجود گزارش ها در مورد کاهش نیروهای امنیتی افغانستان، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، هفتۀ گذشته خطاب به سناتوران آمریکایی ضمن تکذیب کاهش قوای افغان، تاکید کرد که ایالات متحده بر «کیفیت» قوای افغانستان تمرکز دارد، نه «کمیت» آنان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *