• انتشار: ۲۲ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۳۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 10826
پرینت

وزیر دفاع آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا امروز سه شنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد تا با مقامات کشور از جمله محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور دیدار و گفتگو کند.

اشتون کارتر امروز سه شنبه وارد میدان هوایی بگرام شد و قرار است به زودی با داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور در پایتخت دیدار کند.

اشتون کارتر در حالی وارد افغانستان می شود که سران ناتو سه روز پیش از تعهد تازه خود برای افغانستان خبر دادند و گفتند که سربازانشان را تا اخر سال ۲۰۱۷ در افغانستان نگه می دارند.

در حالی که بیشتر سربازان حاضر در افغانستان آمریکایی هستند، ۴۰ کشور اما نیروهایشان را در افغانستان دارند. ماموریت رسمی این نیروها فقط آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی کشور می باشند.

این در حالیست که پس از ۱۵ سال جنگ و حضور این نیروهای بین المللی در افغانستان، اما شورشیان طالبان هم اکنون بیشتر از هر زمان دیگری مناطق تحت تصرف خودشان را دارند و گفته اند تا زمانی که نیروهای خارجی کشور را ترک نکرده اند به جنگ ادامه می دهند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که هشت سال پیش با شعار خاتمه دادن به جنگ های عراق و افغانستان وارد کاخ سفید شد، همچنان نتوانسته است جنگ را خاتمه دهد و اوضاع امنیتی همچنان در دو کشور شکننده است.

سال گذشته وی اعلام کرده بود که شمار سربازانش را در افغانستان از ۹۸۰۰ تن به ۵۵۰۰ تن در پایان سال ۲۰۱۶ کاهش می دهد که اما چند روز پیش از تغییر در تصمیمش خبر داد و قرار شد ۸۴۰۰ سرباز را در طول سال ۲۰۱۷ در افغانستان نگه دارد.

اوباما همچنین قوانین درگیری را به سربازانش آسانتر کرده و اجازه هدف قرار دادن شورشیان طالبان را نیز چندی پیش صادر کرد.

نیروهای امنیتی کشور در پایان سال ۲۰۱۴ مسئولیت تامین امنیت را از نیروهای خارجی بدست گرفتند و هم اکنون همزمان علیه شورشیان طالبان، گروه های داعش و القاعده و گروه های دیگر تروریستی در حال مبارزه هستند.

براساس آمارها، سال گدشته بیش از ۵۰۰۰ تن از نیروهای امنیتی کشور در جبهه های نبرد علیه شورشیان به شهادت رسیدند و این حملات شورشیان همچنان ادامه دارد.

اشتون کارتر رئیس پنتاگون در حالی وارد افغانستان می شود که وی روز گذشته در بغداد حضور داشت و گفت که تقریبا ۵۰۰ سرباز دیگر آمریکایی به این کشور اعزام می شوند تا به نیروهای امنیتی عراق در مبارزه علیه گروه داعش کمک کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *