• انتشار: 4 جولای 2015
  • ساعت: 14:55
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 712
پرینت

وزیر دارایی یونان وام دهندگان را به “تروریسم” متهم کرد

یک روز مانده به برگزاری همه‌پرسی در یونان، وزیر دارایی این کشور، وام‌دهندگان به دولت یونان را به دلیل شرایطی که برای ادامه کمک‌های خود گذاشته‌اند به “تروریسم” متهم کرد.

یانیس واروفاکیس، در گفت‌وگو با روزنامه اسپانیایی ال‌موندو گفت آنها به دنبال رای “آری” در این رفراندوم هستند تا بتوانند یونانی‌ها را تحقیر کنند.

در رفراندوم فردا یکشنبه، ۵ جون، از مردم یونان سوال می‌شود که آیا با شرایط وام‌دهندگان برای تمدید برنامه کمک مالی به این کشور موافق هستند یا نه.

وام‌دهندگان به یونان خواهان ادامه برنامه ریاضت اقتصادی در این کشور هستند اما دولت فعلی می‌گوید این سخت‌گیری‌ها باید متوقف شود.

وزیر دارایی با تاکید بر این که در صورت رای “آری” مردم از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد، هشدار داد که چنین رایی باعث “تهدید دموکراسی” خواهد شد.

آقای واروفاکیس گفت فارغ از نتیجه همه‌پرسی، بانک‌های این کشور روز سه‌شنبه کار خود را از سر خواهند گرفت.

 

دست باز در مذاکره یا خروج از حوزه یورو؟وضعیت اقتصادی مردم یونان

دیشب طرفداران رای آری و نه، هر دو راهپیمایی‌های بزرگی در یونان برگزار کردند.

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، در راهپیمایی مخالفان، گفت رد کردن شرایط وام‌دهندگان دست او را برای مذاکره با آنها باز خواهد گذاشت.

مخالفان او می‌گویند رای منفی در رفراندوم به معنای خروج این کشور از منطقه اقتصادی یورو و پیامدهای اقتصادی ناگوار برای این کشور خواهد بود.

مهلت برنامه فعلی کمک مالی به یونان روز سه‌شنبه ۷ جون به پایان می‌رسد.

صندوق بین‌المللی پول روز پنج‌شنبه در گزارشی اعلام کرد که حتی با فرض ادامه کمک مالی کنونی، یونان برای ثبات اقتصادی خود به ۵۰ میلیارد یوروی دیگر نیاز دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *