• انتشار: ۳ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۲۹
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 11271
پرینت

وزیر خارجه هند: کشمیر هیچ گاه جزو خاک پاکستان نخواهد شد

سوشما سوارج وزیر امور خارجه در واکنش به اظهارات اخیر نواز شریف نخست وزیر پاکستان در خصوص کشمیر گفت که کشمیر هیچ گاه جزوی از خاک پاکستان نخواهد شد.

 

لازم به ذکر است که محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان روز جمعه گفته بود که کشمیر سرانجام به خاک پاکستان خواهد پیوست.

سوشما سوراج وزیر خارجه هند اما گفت پاکستان آرزویی خطرناک در ذهن دارد که کشمیر روزی به خاک این کشور خواهد پیوست. اما این رویا هیچ گاه به واقعیت نمی رسد. پاکستان به خشونت های کشمیر دامن می زند و تروریسم را در این منطقه رشد داده است.

خانم سوراج افزود “طرح پاکستان هیچ گاه موفق نخواهد شد.”

وزیر خارجه هند همچنین علاوه کرد “نواز شریف مظفر وانی را شهید خطاب می کند؟ آیا او نمی داند که مظفروانی رهبر حزب المجاهدین بود؟ آیا او نمی داند برای سر مظفر وانی یک میلیون روپیه جایزه تعیین شده بود؟ مظفر وانی مسئولیت مرگ بسیاری از نیروهای امنیتی را به عهده دارد.”

او تاکید کرد که پاکستان در حال دامن زدن به فعالیت های ترویستی در خاک هند از طریق شخصیت هایی چون حافظ سعید و دیگر چهره های تروریستی است.

خانم سوارج همچنین در واکنش به اظهارات نواز شریف گفت “کشوری که علیه شهروندان خودش از سلاح استفاده می کند، هیچ حقی ندارد که در خصوص نیروهای نظامی و پولیس ما حرفی بزند، حتی در بدترین شرایط. نیروهای امنیتی ما به شهروندان و هم میهنانشان احترام نشان داده اند. در ناآرامی های کشمیر تاکنون ۱۷۰۰ نیروی امنیتی زخمی شده اند.”

نواز شریف نخست وزیر پاکستان روز جمعه طی یک سخنرانی در مظفرآباد این کشور گفت “روزی خواهد رسید که کشمیر به پاکستان خواهد پیوست. کشمیری ها حق انتخاب دارند و پاکستان آنها را تنها نمی گذارد.”

وی تاکید کرد جنبش استقلال طلبان را نمی توان با زور نیروهای امنیتی سرکوب کرد.

لازم به ذکر است که دره کشمیر در شمال هند و پاکستان ۱۶ روز پیش شاهد آغاز ناآرامی ها بود که منجر به برقراری حکومت نظامی و منع رفت و آمد و تعطیلی مغازه ها و تمامی اداره جات دولتی شد.

این ناآرامی ها پس از آن شروع شد که برهان مظفر وانی رهبر جوان حزب المجاهدین جدایی طلبان کشمیر از هند توسط نیروهای امنیتی هند کشته شد.

دره کشمیر گرچه به لحاظ قانونی متعلق به کشور هند می باشد، اما بیشتر جمعیت این منطقه مسلمان هستند، و برخی ساکنان این منطقه خواهان پیوستن کشمیر به پاکستان می باشند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *