• انتشار: 16 جولای 2016
  • ساعت: 08:43
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 10906
پرینت

واکنش های جهانی به کودتای در حال انجام در ترکیه

در پی کودتای نظامی در حال انجام در ترکیه، بسیاری از سران و رهبران کشورهای جهان به این رویداد واکنش نشان داده و عمدتا بسیاری ها طرفداری خودشان را اعلام کردند.

مقامات امریکایی از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور و جان کری وزیر خارحه این کشور در پی کودتای نظامی در حال انجام در ترکیه نارضایتی شان را این کودتا اعلام کرده اند و طرفداریشان را از دولت آقای اردوغان نشان داده اند.

جنز استوتلنبرگ سر منشی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) که ترکیه نیز عضوی از آن است حمایت خودش را به طور تلویحی از دولت ترکیه اعلام کرده است.

نخست وزیر جدید بریتانیا اما موضعی بی طرفانه در حال حاضر اتخاذ کرده است و گفته است که اوضاع ترکیه را از نزدیک نظارت می کنند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اما در ارتباط با کودتای همسایه غربی اش گفته است “کودتا در منطقه ما جایی ندارد و محکوم به شکست است. ”

خبرگزاری ایرنا نوشت آقای ظریف در صفحه تویترش نوشته است “دفاع شجاعانه مردم ترکیه از دموکراسی و حکومت منتخب شان نشان می دهد که کودتا در منطقه ما جایی ندارد و محکوم به شکست است. ”

وزیر خارجه ایران اما پیش تر از طریق همان صفحه اجتماعی اش نسبت به اتفاقات ترکیه و کودتای در حال انجام در این کشور اظهار نگرانی کرده بود.

عربستان سعودی تاکنون در این خصوص سکوت اختیار کرده است.

مقامات افغانستان نیز تاکنون در این خصوص چیزی نگفته اند.

لازم به ذکر است که در ساعات پایانی روز جمعه ارتش ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد که کنترول این کشور را به دست گرفته است و دولت اردوغان ملغی شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور اما گفته است که دولت کودتا را شکست می دهد و طراحان این کودتا نیز بهای سنگینی خواهند پرداخت.

آقای اردوغان در گفتگویی زنده با بخش ترکی شبکه سی ان ان گفت که حالش خوب است و طراحان این کودتا بهای سنگینی را می پردازند.

گفته می شود لحظاتی پیش نیروهای مسلح ترکیه که کودتا را بدست دارند به ساختمان ریاست جمهوری این کشور در آنقره/انکارا حمله کردند.

همچنین گفته می شود که کودتا چیان در ارتش ترکیه از نزدیکان و خویشاوندان رجب طیب اردوغان می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *