• انتشار: 7 نوامبر 2019
  • ساعت: 01:05
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39329
پرینت

وزرای مالیه و صنعت در جلسه استجوابیه مجلس سنا حاضر نشدند

وزارت دولت در امور پارلمانی با ارسال مکتوبی به مجلس سنا گفت سرپرست وزرای مالیه و صنعت و تجارت در خارج از کشور به سر می‌برند و معیینان آنان حاضرند در نشست این مجلس حاضر شوند.

در نشست روز سه‌شنبه (۱۴ عقرب) مجلس سنا سرپرست‌های وزارت‌های مالیه، صنعت و تجارت و سرپرست بانک مرکزی استجواب شده بودند؛ اما این‌مقامات حاضر به پاسخ‌گویی نشدند.

وزارت دولت در امور پارلمانی با ارسال مکتوبی به مجلس سنا گفت سرپرست وزرای مالیه و صنعت و تجارت در خارج از کشور به سر می‌برند و معیینان آنان حاضرند در نشست این مجلس حاضر شوند.

اما؛ سناتوران با حضور معینان در نشست مجلس سنا موافقت نکردند و قرار شد این سرپرست وزرا در یکی از نشست‌های آینده مجلس دعوت شوند.

با این وجود، برخی سناتوران از عدم حضور مقام‌های حکومتی در نشست‌های و کمیسیون‌های مجلس سنا به شدت اعتراض کردند.

لطف‌الله بابا رییس کمیسیون مخابرات و مواصلات مجلس سنا گفت این کمیسیون همواره با چالش عدم پاسخ‌گویی مقام‌های حکومتی مواجه است.

آقای بابا مشخصاً از سرپرست وزیر وزارت مالیه نام گرفت و گفت: “وزیر مالیه چندین بار به نشست‌های کمیسیون فرا خوانده شده؛ اما او خود را فرعون می‌نامد و هیچ‌گاهی حاضر به پاسخ‌گویی نشده است.”

او همچنین خطاب به سرپرست وزیر کنونی وزارت مالیه گفت او افغان نیست و به همین خاطر اکثر اوقات خود را در خارج از کشور به سر می‌برد.

به گفته او، زمانیکه سناتوران در وزارت مالیه برای حل مشکلی مراجعه می‌کنند سرپرست وزیر حاضر نمی‌شود با سناتوران دیدار کند.

کامل بیک حسینی عضو کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی مجلس سنا نیز از عدم حضور مقام‌های امنیتی در نشست‌های این کمیسیون به نشست عمومی امروز مجلس سنا شکایت کرد.

آقای حسینی گفت در کمتر از دو ماه گذشته، دو بار رییس ستاد ارتش و پنج بار معین ارشد امنیتی وزارت داخله در پیوند به مشکلات امنیتی به کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی فرا خوانده شده‌اند؛ ولی هیچ بار حاضر به پاسخ‌گویی نشده‌اند.

این در حالی است که سناتوران همواره از عدم حضور مقام‌های حکومتی برای پاسخ‌گویی به مجلس سنا شکایت کرده‌اند. این چالش‌ بارها به رییس جمهور غنی نیز رسیده است.

با وجودی‌که رییس جمهور در این مورد به مقام‌های حکومتی نیز هدایاتی داده است؛ اما تاهنوز این چالش حل نشده‌است.

مقام‌های حکومتی بر بنیاد قانون اساسی به شورای ملی پاسخ‌گو هستند و شورای ملی نیز از به خاطر صلاحیت نظارتی از عملکرد حکومت، مقام‌های مسوول را استجواب می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *