• انتشار: 5 اکتبر 2015
  • ساعت: 23:36
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3228
پرینت

وزاری مهاجرین و امور اجتماعی برای بیجاشدگان کندوز به مجلس احضار شدند

فاضل احمد عظیمی معین مهاجرین و عودت کنندگان می گوید بیش از ۶،۰۰۰ هزار ساکن شهر کندوز پس از حمله طالبان به این شهر آواره شدند، و به ولایت های تخار، کابل و بغلان مهاجرت کرده اند.

اعضای مجلس شورای اسلامی کشور در جلسه روز یکشنبه خود، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان و وزیر کار و امور اجتماعی را به مجلس فراخواندند تا در خصوص وضعیت کلی شهر کندوز و آوارگانی که خانه های خود را ترک کرده اند به نمایندگان پاسخ بدهند.

کمال صفایی نماینده مردم کندوز در پارلمان گفت “ناامنی ها در ماه های اخیر سبب شده تا صدها نفر خانه های خود را در کندوز ترک کرده و پس از حمله طالبان به این شهر در هفته گذشته، این تعداد به هزار ها تن افزایش یافته است.”

وی خطاب به وزرا گفت “می توانید توضیح دهید برای این بیجا شدگان چه کاری از سوی شما انجام شده است؟”

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس گفت “نمایندگان مجلس سوال های متعددی در خصوص نجات بیجاشدگان دارند و به نظر می رسد که روند کمک و نجات به این بیجاشدگان بسیار آهسته پیش می رود. ”

فاضل عظیمی گفت پس از حمله طالبان به شهر کندوز، بیش از ۶،۰۰۰ ساکن این شهر خانه های خود را ترک کرده اند.

وی تاکید کرد که بسیاری از نهادهای حقوق بشری در تلاش هستند تا به این بیجاشدگان تسهیلات ضروری فراهم کنند.

آقای عظیمی افزود “دولت افغانستان نیز بخاطر کمک به این بیجاشدگان ۹ میلیون افغانی را تخصیص داده است.”

در همین حال، نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی در خصوص ادامه ناامنی ها ابراز نگرانی کرد و گفت ادامه تنش های سیاسی و گسترش ناامنی ها بر افزایش بیکاری نیز سبب شده است.

خانم اوریا خیل گفت “تهدیدهای امنیتی و بیکاری با هم مرتبط هستند. افزایش بیکاری سبب می شود بیشتر جوانان به گروه های شورشی ملحق شوند. ”

لازم به ذکر است که شورشیان طالبان روز دوشنبه هفته گذشته از چند موضع به شهر قندوز مرکز ولایت قندوز حمله کردند و توانستند این شهر را به تصرف خود درآورند. اما نیروهای امنیتی پس از شش روز توانستند این شهر را در کنترول خود بگیرند و طالبان را از این شهر به بیرون برانند.

در طول شش روزی که شورشیان طالبان قندوز را در تصرف خود داشتند، بیش از ۶،۰۰۰ ساکن این شهر خانه های خود را ترک کردند و به ولایت های کابل، تخار و بغلان مهاجرت کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *