• انتشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۰:۰۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 33521
پرینت

وزارت مهاجرت یونان خبر باز شدن مرز مقدونیه را تکذیب کرد

مقامات یونانی خبر باز شدن مرز یونان و مقدونیه شمالی به روی پناهجویان را تکذیب کردند.

خبر باز شدن این مرز چهار روز پیش در فضای اجتماعی از جمله فیسبوک همرسانی شده بود.

شایعه شده بود که اگر جمع کثیری از پناهجویان به سمت مرز مقدونیه شمالی بروند، حصار مرزی برچیده خواهد شد و آن‌ها اجازه خواهند یافت تا به اروپای مرکزی بروند.

در پی انتشار این خبر صدها پناهجو از اردوگاه تسالونیکی در یونان برای رسیدن به کشورهای اروپای مرکزی خود را به این مرز رساندند. این اتفاق باعث درگیری میان پناهجویان و پولیس یونان شده است. اکنون وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان ضمن دروغ خواندن این خبر از پناهجویان خواسته است که به کمپ‌های شان برگردند.

 دیمتریس ویستاس گفته است که همین اکنون ۷۰۰ پناهجو در اردوگاهی در نزدیکی مقدونیه به سر می‌برند و اگر این مرز باز شده بود، آن‌ها حالا در آن‌جا به سر نمی‌بردند.

به گزارش دویچه‌وله، مرز یونان و مقدونیه شمالی در اوج بحران پناهجویی حصارکشی شده است و زیر نظارت شدید امنیتی قرار دارد. یونان از طریق مقدونیه شمالی به صربستان و مجارستان راه پیدا می‌کند. در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی حدود یک میلیون نفر از این مسیر خود را به آلمان رسانده بودند.

گفته شده است که روز جمعه گذشته ۳۰۰ پناهجو برای سفر به مرز مقدونیه شمالی در ایستگاه مرکزی راه آهن آتن دست به تحصن زده بودند. آن‌ها تصمیم داشتند با یکی از قطارها خود را به این مرز برسانند. 

کمیشنری سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان نیز خبر باز شدن مرز یونان و مقدونیه شمالی را رد کرده است. این نهاد از پناهجویان خواسته است که به اردوگاه‌های‌شان برگردند.

با این وجود، تنش میان مسوولان اردوگاه‌ها و پناهجویان تا هنوز برطرف نشده است. پولیس ضد شورش یونان در حال مهار این وضعیت است.

گفته شده است که خبر باز شدن این مرز در ابتدا از سوی شماری از پناهجویان ایرانی از ترکیه منتشر شده بود. پولیس ترکیه گفته است که ۴۹۶ نفر از سازمان‌دهنده‌گان این خبر را بازداشت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *