• انتشار: 19 فوریه 2017
  • ساعت: 14:30
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18959
پرینت

وزارت معارف ۹ قرارداد به ارزش ۱،۷ میلیون دالر را به امضا رساند

وزارت معارف به منظور ارتقای وضعیت کیفی و کمی و فراهم آوری خدمات تعلیمی و تربیتی معارف، ۹ قرارداد به ارزش حدود ۱٫۷ میلیون دالر را به امضا رساند.

اسدالله حنیف بلخی، سرپرست وزارت معارف امروز یکشنبه هنگام امضای این قراردادها گفت که «برای ترقی و تعالی یک مملکت در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره، موجودیت یک نظام معارف قوی و معیاری که جوابگوی تمام نیازمندی های جامعه بوده و بتواند همگام با قافله اکادمیک جهانی حرکت کند، لازم است.»

آقای بلخی افزود: وزارت معارف نیز در صدد آن است تا به صورت متوازن خدمات تعلیمی و تربیتی را برای اولاد وطن عرضه کند که در این راه ضرورت به حمایت و مساعدت ملت علم پرور و جامعه جهانی می باشد.

قراردادهای انجام شد، شامل تفاهمنامه با موسسه دموکراسی انترنشنل است که با همکاری مالی اداره انکشافی بین المللی ایالات متحده امریکا (USAID) صورت گرفته و در بخش بهبود توزیع شهادتنامه فارغان مکاتب در ۳۴ ولایت هزینه خواهد.

مقدار پول این پروژه یک میلیون و ۴۵ هزار و ۹۵۹ دالر امریکایی بوده که در مدت ۹ ماه از سوی مؤسسه دموکراسی انترنشنل تطبیق خواهد شد.

همچنین، به ارزش ۴۰۰ صد هزار و سه صد دالر امریکایی تفاهمنامه میان وزارت معارف و اداره انکشاف صنعتی ملل متحد (UNIDO)  به امضاء رسید که برمبنای آن آموزش مهارتهای تشبث برای ۵۰۰ تن شاگردان مکاتب و ۲۵ تن از معلمان تعلیمات عمومی در ولایات کابل و ننگرهار صورت می گیرد.

تفاهمنامه ای دیگر با موسسه هیلپنگ هند امضاء شد که با هزینه ۲۰۰ هزار دالر امریکایی زمینه آموزش از طریق ۴ صنف کمپیوتر یکصد تن شاگرد به مدت ده ماه فراهم می گردد.

همچنین با مصرف مبلغ شش میلیون و ۳۳۶ هزار و پانزده افغانی از کمک موسسه هیلپنگ هند به هدف کفالت ۴۰۰ تن طفل یتیم (بین سنین ۸-۱۸ ساله در ولایات ننگرهار و لغمان ) استفاده میگردد.

بر اساس تفاهمنامه ای که به ارزش (۲۱۴۰۰) دالر امریکایی با موسسه مطالعات عامه افغانستان صورت گرفت برای ایجاد صنف آموزشی تجزیه و تحلیل پالیسی ها با همکاری پوهنتون گنت کشور بلژیک برای ۲۰ تن کارمند این وزارت در ده ولایت کشور برای مدت دو سال به مصرف خواهد رسید.

در قراردادی دیگر، به منظور فراهم سازی زمینه آموزش برای (۱۰۳۱۲) تن شاگردان دختر و پسر در ولایات کابل- هرات- دایکندی و بامیان با هزینه ۷۴۴ هزار و ۶۲۵ دالر امریکایی مؤسسه JRS مساعدت می نماید.

مؤسسه جریان ملی جوانان برای تغییر نیز به مبنای تفاهمنامه حاضر به ارزش یک میلیون افغانی رقابت های ملی میان ۲۵ هزار شاگرد در شهر کابل را برگزار می نماید هم چنان از مبلغ مذکور قرار است برای ۵۰۰ تن معلمان اناث شهر کابل سیمنیارهای آموزش مضامین دری و ریاضی نیز دایر گردد.

طبق تفاهمنامه حاضر مؤسسه هیلت نت T.P.O نیز به ارزش ۱۳ میلیون ۳۵۴ هزار ۱۸۸ افغانی را به هدف عرضه خدمات صحی از جمله آزمایش بینایی چشم برای یک میلیون و ۶۲ هزار شاگرد به مصرف خواهد رسانید.

هم چنان طبق تفاهمنامه ایکه با مؤسسه زنان کانادا برای زنان افغان به امضارسید با ایجاد ۱۰ باب کورس سواد آموزی برای آموزش ۴۵۰ شاگرد اناث در ولسوالی بهارک ولایت تخار هزینه خواهد گردید که مبلغ مجموعی آن ۵۵ هزار و ۷۰ دالر کانادایی است.

متعاقباً نمایندگان مؤسسات یاد شده نیز هر کدام در پیوند به بهبود وضعیت معارف در افغانستان صحبت نموده و وعده هرگونه همکاری های شان را به این وزارت سپردند و به تداوم تعهدات خویش در حمایت از نظام آموزشی افغانستان تأکید کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *