• انتشار: ۳ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27748
پرینت

وزارت عدلیه بیش از ۲۶ هزار جریب زمین دولتی را برگردانده است

وزارت عدلیه می گوید که از آغاز سال ۱۳۹۶ تا اکنون، از غصب بیش از ۲۶ هزار جریب زمین‌، ۳۶ باب دوکان، ۷ دربند حویلی، ۱ باب آپارتمان و تصرف بیش از ۱۷۱ میلیون افغانی، حدود ۱ یک میلیون دالر امریکایی، و ۱۳ هزار یورو، در پیشگاه محاکم دفاع صورت گرفته است.

امان ریاضت، سخنگوی وزارت عدلیه امروز (دوشنبه) گفت: «پس از تلاش‌های وزارت عدلیه و ارایۀ دلایل مستند و قانونی از سوی اداره‌های دولتی، این زمین‌ها و اموال به اساس فیصلۀ نهایی محاکم، به نفع دولت فیصله شده است.»

وی می گوید که همچنین هزارها جریب زمین که توسط غاصبان در مرکز و ولایات غصب شده بود، پس از بررسی‌ها، به اساس قرار استردادی اعضای مسلکی اداره قضایای دولت، به ادارات مربوط تسلیم داده شد. از این میان، تنها در ولایت بلخ از غصب ۵۲ هزار و ۹۰۰ جریب زمین‌ دولتی به اساس قرار استرداد اعضای مسلکی این اداره، جلوگیری گردیده است.

سخنگوی وزارت عدلیه تأکید کرد: «اصلاحات گسترده در ارگان های عدلی و قضایی، متضمن ارایه خدمات عالی و عاری از فساد اداری به مردم می باشد و بنابراین وزارت عدلیه پلان عمل بهبود اداره های قضایای دولت و حقوق را نهایی ساخته واکنون در حال تطبیق است.»

آقای ریاضت علاوه کر که به منظور جلوگیری از غصب زمین، رسیدگی دقیق، جدی به موقع و کشانیدن غاصبان آن به محکمه، پس از این به چنین قضایا از طریق محکمه اختصاصی جلوگیری از غصب زمین و املاک دولتی رسیدگی می شود. خوشبختانه با ایجاد این محکمه وافزایش تعداد څارنوالان دفاع از املاک عامه، روند رسیده گی به قضایای غصب زمین، بیشتر از پیش صورت می گیرد.

خبرنامه مرکز رسانه های حکومت می نویسد که دستگاه عدلی و قضایی دسترسی مردم را به تأمین عدالت تضمین می کند و به همین منظور، دولت مصمم است تا از طریق ادارات عدلی و قضایی در مرکز و ولایات، غاصبین زمین، مفسدین و قانون شکنان را مورد پیگرد قرار بدهد.

این وزارت همچنین می گوید بنابراین بربنیاد احکام قانون، همه ادارات دولتی مکلف اند، درصورتی که اموال منقول وغیر منقول شان توسط اشخاص و افراد، مورد تصرف غیرقانونی و غصب قرار گرفته باشد، اسناد ومدارک خود را با نماینده شان معرفی نمایند تا به طور مشترک، از حقوق عامه دفاع نماییم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *